12 Tetor 1492, Kristofor Kolombi zbulon botën e re

Pasi lundronte përtej Oqeanit Atlantik, eksploruesi italian Christopher Columbus zbarkon në një ishull Bahamian, duke besuar se ai ka arritur në Azinë Lindore. Ekspedita e tij shkoi në bregdet në të njëjtën ditë dhe pretendoi tokën për Isabella dhe Ferdinand të Spanjës, të cilët sponsorizuan përpjekjen e tij për të gjetur një rrugë oqeanike perëndimore për në Kinë, Indi dhe ishujt e argjendtë dhe aromatikë të Azisë.

12 Tetor 1940, ndërron jetë ylli i filmave kauboj Tom Mix

Image Credit: Wikipedia

Më 12 tetor 1940, ylli i filmit kauboj Tom Mix ndahet nga jeta kur ai humbet kontrollin e makinës së tij të shpejtë Cord Phaeton pranë Firences, Arizona. Ai ishte 60 vjeç. Sot, vizitorët në vendin e aksidentit mund të shohin një statujë prej hekuri të gjatë prej 2 metrash, hipur në një kalë dhe një pllakë disi të çuditshme të shkruar, ku thuhet: “Në kujtim të Tom Mix, shpirti i të cilit la trupin e tij në këtë vend dhe me karakterin e të cilit la portrete në këtë jetë të cilat shërbyen parë më mirë kujtimet e Perëndimit të Vjetër në mendjet e njerëzve të gjallë. “

12 Tetor 1810, Origjina e Oktoberfest

Image Credit: Ofest.com

Princi i Kurorës Louis, më vonë Mbreti Louis I i Bavarisë, martohet me Princeshën Therese von Sachsen-Hildburghausen. Mbretëria bavareze i ftoi qytetarët e Mynihut të ndiqnin festimet, të mbajtura në fushat përpara portave të qytetit. Këto fusha të famshme publike u quajtën Theresienwiese— “fushat e Terezës” – në nder të princeshës së kurorës; megjithëse vendasit që nga atëherë e kanë shkurtuar emrin thjesht në “Wiesnn”. Garat me kuaj në prani të familjes mbretërore përshkonin ngjarjen popullore, të festuar në forma të ndryshme në të gjithë Bavarinë.

12 tetor 1964, BRSS udhëheq garën në hapësirë

Image Credit: Wikipedia

Bashkimi Sovjetik lëshon Voskhod 1 në orbitë rreth Tokës, me kozmonautët Vladamir Komarov, Konstantin Feoktistov dhe Boris Yegorov në bord. Voskhod 1 ishte anija kozmike e parë që mbante një ekuipazh shumë-personash dhe misioni dy-ditor ishte edhe fluturimi i parë i kryer pa kostume hapësinore.

12 Tetor 1960, Nikita Hrushovi tregon këpucën e tij në Kombet e Bashkuara

Në një nga momentet më surreale në historinë e Luftës së Ftohtë, udhëheqësi rus Nikita Hrushovi heq këpucën e tij dhe kërcënon të hedhë një tryezë me të në protestë kundër një fjalimi kritik ndaj politikës sovjetike në Evropën Lindore. Gjatë një debati mbi një rezolutë ruse që dekreton kolonializmin, një përfaqësues i qeverisë së Filipineve akuzoi Sovjetikët që të përdorin një standard të dyfishtë, duke treguar për dominimin e tyre të Evropës Lindore si një shembull të kolonializmit që ata po kritikonin në zgjidhjen e tyre.

12 Tetor 1415, në një dokument të principatës së Kastriotëve, përmendet Ishmi.

12 Tetor 1879, u krijua “Shoqëria e shkrimit të letrave shqipe”

Më 12 tetor 1879, mërgimtarët shqiptarë themeluan “Shoqërinë e shkrimit të letrave shqipe” në Stamboll që ka pasur një rol të madh për emancipimin kulturor të vendit tonë. Këshilli kryesor i shoqërisë drejtohej nga Sami Frasheri. Në këtë shoqëri morën pjesë shumë atdhetarë të njohur.

12 Tetor 1913, Esat Pasha themeloi Qeverinë në Durrës

Më 12 tetor 1913, Esat Pasha, shpalli “Drejtuesit e Shqipërisë së Mesme”, në Durrës, të kryesuar nga ai. Ai ndërpreu çdo lidhje me Qeverinë e Vlorës dhe filloi luftën kundër saj. Fuqia e Toptanit ishte e vendosur në një zonë të ngushtë që përfshinte Durrësit, Shijaku, Peqini, Kavaja dhe Tirana

12 Tetor 1918, memorandumi politik i Sevasti Qirjazi

Në emër të “Partisë politike” të kryesuar nga atdhetarja Sevasti Qirjazi në Sh.B.A., më 12 tetor 1918, i dërgoi Fuqive të Mëdha një memorandum në mbrojtje të çështjes kombëtare shqiptare.

12 tetor 1920, një kërkesë për pranimin në Lidhjen Kombëtare

Qeveria shqiptare, e themeluar nga Kongresi i Lushnjës, më 12 tetor 1920, ka bërë një kërkesë për pranimin në Lidhjen Kombëtare. Ky hap diplomatik synonte përmes pranimit, duke bërë të mundur njohjen ndërkombëtare të shtetit shqiptar. Akti mori vlerën e njohjes kolektive të Qeverisë shqiptare.

Materialet janë përgatitur nga stafi i faqes Naishtedikur.info, materialet mund të meren dhe të përdoren por duke përmendur burimin.