Redon Makashi

Redon Makashi është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Redon Makashi lindi nga 2 prinder artiste, babai Fitim Makashi me profesion aktor dhe nena Drita Makashi kengetare lirike. Ai kreu shkollen fillore tek shkolla “Deshmoret e Lirise” per piano.Me pas Shkolla e Mesme Artistike “Jordan Misja” per klarinete, por apasionohet per kitaren. Vazhdoi Studimet e Larta ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane per Klarinete. Redon Makashi kompozon kengen e tij te pare ne shkollen 8-Vjecare.

Në vitin 1989, prezantohet per here te pare ne televizion e pikerisht ne Radio Televizionin Shqiptar me kengen “Vitet me te bukura”. Kjo ndodh ne spektakln “Maratona e kenges popullore” e regjizores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po ne kete vit krijon kengen “Rruga me fllade kujtimesh”

Në Dhjetor 1989, Morena Reka, Redon Makashi & Bledar Seiko marrin pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën “Jemi Zemra E çdo Moshe (Qeshu Rini)”, e kompozuar dhe Pirro Cako me fituese e cmimit te dyte.

Në Dhjetor 1990, Redon Makashi & Mira Konçi marrin pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën “Ndoshta Ishte Dashuri”. Ne vitin 1990 krijon kengen “Me Fal” e po ne kete vit merr pjese dhe ne Koncertin e Pranveres me kengen “Ju Duam”, kenge kjo e kompozuar nga Pirro Cako.

Në Dhjetor 1993, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën “Kaq Shpejt Me Mohove”.

Në Dhjetor 1994, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën “Dikur Luaja Me Ndjenjen E Saj”.

Në Dhjetor 1995, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën “Lotë Në Shi”.

Në Dhjetor 1996, Redon Makashi, Aleksandër Gjoka & Elton Deda marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën “Te Pranoj Si Je”.

Në Dhjetor 1997, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën “C’me Ndodh Pa Ty?”.

Në vitin 1998, Redon Makashi merr pjesë në Koncertin e Pranveres me këngën “Perse me bere te te urrej”.

Në vitin 1999, Redon Makashi publikon albumin “Dikur…”.

Në Nëntor 2001, Redon Makashi merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën “Muzika”.

Në Nëntor 2002, Pirro Cako & Redon Makashi marrin pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën “Falja Njerit Dashurine”.

Në Dhjetor 2002, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën “Vjeshta”.

Në Maj 2004, Redon Makashi merr pjesë në Top Fest 1 me këngën “Vjeshta”.

Në Nëntor 2004, Redon Makashi merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën “Nate E Fundit”, me te cilen fiton cmimin kantautorit me te mire te festivalit.

Në Dhjetor 2004, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën “Ndjenje”.

Në Dhjetor 2007, Mira Konci & Redon Makashi marrin pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën “Nen Nje Qiell”.

Në Dhjetor 2009, Redon Makashi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën “Perse Ne Bere Te Te Urrej”.

Në vitin 2010, Redon Makashi publikon albumin “Kenget E Shekullit”.

Më datë 11 Tetor 2011, Devis Xherahu & Redon Makashi publikojnë videoklipin “Në Erresiren E Nates”. Për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Në Nëntor 2011, Redon Makashi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën “Me Ler Te Fle”, në bashkëpunim me Arb, ku fiton dhe cmimin e pare.

Më datë 8 Mars 2012, Redon Makashi publikon videoklipin “Ku Jam E Ku Je”. Me këtë këngë, Redon Makashi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012).

Në Qershor 2014, Redon Makashi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 me këngën “Ditari”, në bashkëpunim me Vullnet Ibraimi.

Në vitin 2012, Redon Makashi publikon albumin “Boten Time”.

Më datë 19 Dhjetor 2014, Gerti Gjoni publikojnë videoklipin “Do Jetoj”, në bashkëpunim me Redon Makashi. Me këtë këngë, Gerti Gjoni marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 28 Dhjetor 2017, Redon Makashi publikon videoklipin “Egziston”. Muzika e këngës u punua nga vetë Redon Makashi, teksti u shkrua nga Timo Flloko. Me këtë këngë, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH në vitin 2017.

Aleksander Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shqiptar. Gjithashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Pjesëmarrja Në Festivale:
2012 – I njëjti do mbetem – Kënga Magjike 2012
2008 – Dashurisë së shkuar – Kënga Magjike 2008
2005 – I verbër nën diell – Top Fest 2
2004 – Kuturu – Top Fest 1

2003 – Kuturu – Kënga Magjike 2003
1997 – Paqe vetvetes – Festivali i 36-të në RTSH
1995 – Anija plakë – Festivali i 34-të në RTSH
1994 – Ti nuk më tradhëton – Festivali i 33-të në RTSH

1992 – E bukura – Festivali i 31-të në RTSH
1992 – Pesha e fatit – Festivali i 31-të në RTSH
1990 – Mësues dhe shokë – Festivali i 29-të në RTSH

Elton Deda

Elton Deda është këngëtar, autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Gjatë karrierës së tij, Elton Deda mori mori pjesë në festivale të ndryshme. Shfaqja e parë e Eltonit në TV ishte në fillim të viteve 80, kur ai këndoi “Koha ne pentagramin tim”, dedikuar babait të tij Ferdinant Deda, i cili në atë kohë ishte një dirigjent shumë popullor.

Fillimet e tij ishin me grupin “Tingulli i Zjarrtë”, dhe ka marrë çmimin “Best Group Award”. Elton Deda ishte nje nga artistet më te popullarizuar në vitet ’90. Së bashku me grupin e tij, ata kanë marrë pjesë në FESTIVALIN E KENGES disa herë.

Në vitin 1993, u largua nga Tingulli I Zjarrtë dhe formoi “Aneroid grup”, duke filluar eksperimente e stile të reja. Albumi i tij i parë ishte “Bota është juaji”, i cili u paraqit gjatë koncertit të tij. Ne te njejten kohe regjistroi me grupin Thunderway albumin e vetem dhe mjaft te njohur “The Order Executors (1993). Ai ishte pjesë e grupit për më shumë se 1 vit. Me pas i dedikohet karrieres se tij solo.

Në Dhjetor 1995, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën “Nuk Kerkoj Tjeter Njeri”.

Në Dhjetor 1996, Redon Makashi, Aleksandër Gjoka & Elton Deda marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën “Te Pranoj Si Je”.

Në Dhjetor 1997, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën “Qytet I Vjeter”.

Në Dhjetor 1998, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën “Unë S’mund Të Ndryshoj”.

Në Nëntor 2001, Elton Deda merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën “I Keqi”.

Në Nëntor 2002, Elton Deda merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën “S’do Iki Nga Kjo Toke”.

Më datë 16 Dhjetor 2011, Elton Deda publikon videoklipin “Tirana Gjenerator”.

Në Dhjetor 2011, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën “Kristal”.

Në Dhjetor 2017, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën “Fjalët”.

Në Dhjetor 2018, Elton Deda merr pjesë në Festivali I 57-Të Në RTSH si kantautor me këngën “Qetësisht”.

Përgatiti: Na ishte dikur