Mëso si të mësosh

Nastradini dërgoi një djalë që ti sillte ujë nga burimi.
– Kujdes se mos thyen shtambën, i tha, dhe i dha djaloshit një shuplakë.

Një kalimtar pyeti Nastradinit, se përse i ra dikujt që nuk i kishte bërë asgjë.
– O njeri, tha Nastradini. Do të ishte e kotë të ndëshkoja djaloshin pasi ta kishte thyer shtambën, apo nuk është kështu?

20 vitet e Nastradinit

Ne nje ode burrash ,njeri e pyet Nasradinin.

-O Nasradin sa vite i ke?
Ai ja kthen …. 20 vite i kam.

Pas 20vitesh i njejti person e pyet prap Nastradinin se sa vite i bere?
Nasradini i thote..
20 vite..

Ai i habitun i thote…
-Qysh bre para 20 vite te kam pyet me ke then 20 vite  e tash prap 20 vjet i ke!
Nastradini ja kthen..
-Po burri vetem nje her fol ….

Nastradini dhe mbreti

E kish thirr mbreti Hajradinin edhe ja kish be 3 pytje!
1.Sa yje ka qielli?
2.Ku eshte mesi tokes?
3.Cka jam tu mendu une?

Si mos ti dish per 1 jav keto pytje do te vrasim!
Edhe Hajradini shkon me shpi edhe i kallzon Nasradinit
Nasradini thot lema ket pun mue une do shkoj te pergjigjem.
Shkon Nasradini dhe mbret ja ben pytjen e pare,

1.Sa ka yje ne qjell? – Nasradini pergjigjet: Sa qime ke ne kok ti mbret.
2.Ku eshte mesi tokes? – Nasradini pergjigjet: Aty ku je ul ti.
3.Cka jam tu mendu une? – Nasradini pergjigjet: Ti mendon se jam Hajredini, po un jam Nasradini.

Nastradini në Bursë

Nastradini u ndal për punë në Bursë dhe donte të blinte në pazar shallvare të leshta për pesëmbëdhjet akça. Ai e porositi që t’ia mbështillte shallvaret dhe kur u bë gati të paguante paratë dhe të ikte, mendoi se shallvaret që kishte veshur nuk ishin dhe kaq të vjetra, prandaj vendosi që më mirë të blinte një xhube të lehtë në vend të shallvareve. Dhe i tha shitësit:

“Unë doja të blija shallvare, por ndërrova mëndje. Në vend të tyre më jep një xhybe për pesë akça.” “Mirë,” i tha tregëtari dhe i gjeti një xhybe të përshtatshme. Nastradini e mori dhe shkoi, por tregëtari filloi të bërtasë: “Ej, ti! S’më ke dhënë paratë!”
“Po unë ti lashë shallvaret.”
“Po, por ti edhe për shallvaret nuk më pagove paratë,” i vuri në dukje tregëtari. Nastradini i çuditur bërtiti:
“Si? Po po po! Këta bursakët qënkan të çudiçëm. Po nuk i mora shallvaret, çfarë të paguaj për to?”

Nipi i nastradinit

Nipcja i nastradinit ishte semure dhe kishte humbur pjesen e provimeve ne shkolle. Mesuesja dhe drejtori per ti dhene nje mundesi e marrin dhe e pyesin vetem ate.

Fillon mesuesja.

Cfare ka lopa 4 kurse une kam vetem 2?

Kembet zonja mesuese

Cfare kam une ne pantallona qe ti nuk ke?

Xhepat zonja mesuese

Cili eshte kryqyteti Frances

Parisi zonja mesuese.

Pasi mbaron mesuesja kthehet nga drejtori… i thote drejtori…Ah te lutem mos me shiko mua se une dy pyetjet e para i gabova