Lisenko Malaj ,(1952-2018). Aktor dhe regjisor filmi .Lindi ne Vlore ,me 3 dhjetor .Kreu Institutin e Larte te Arteve ,dega e artit dramatik .Luajti rolin e Lonit ne kinokomedine muzikore Karnavalet (1980) dhe me pas role me rendesi ne filmat Shpresa (1988) dhe Shpella e pirateve (1990) .

U njoh me fort si regjisor i ri me te dhena premtuese, te cilat u deshmuan fillimisht ne dokumentarin e tij te pare Pranvera dy hapa prane (1985), fitues i cmimit te trete ne Festivalin VI te Filmit Dokumentar dhe Vizatimor ‘, moren trajte ne filmin e pare artistik Tri dite nga nje jete (1986), per te mberritur ne filmin dramatik Misioni pertej detit, ku sillet nje subjekt interesant nga koha e luftes ,zbulimi dhe arrestimin e nje tradhtari te arratisur ne shtetin fqinj te Greqise .

I nje dimensioni psikologjik eshte filmi i tij i fundit Vdekja e burrit (1990), nepermjet te cilit sillet perjetimi i nje ambasadori te dale ne pension ,ne persiatjet, zhgenjimet , shperfilljen, vetembytjen dhe vetmine e tij .