Sejfulla, Myftari (1951). Aktor i humorit .Lindi ne Berat ,me 25 janar . Erdhi ne artin e aktrimit nga Levizja Amatore e qytetit te lindjes . Portreti dhe mimika e tij komike ,perdorim i te folmeve krahinore te Shqiperise se mesme ,aftesia e shnderrimit nga roli ne rol, gjetja e nje larushie ‘’maskash ‘’nepermjet makijazhit ,parukeve, veshjeve, objekteve te rekuizites etj., ishin disa nga cilesite qe e afruan shpejt ate ne Estraden e Beratit * si aktor profesionist, ku debatoi per rreth 30 vjet .

U be nje nga aktoret e mirenjohur te humorit ne gjithe Shqiperine ,fale nje morie rolesh nga me te ndryshmet ,te luajtura me nur e hijeshi komike ne skene dhe ne ekranin e televizorit. S. Myftari ka shfrytezuar me mencuri gjetje e forma shprehese aktoriale te natyres se burleskes dhe te groteskut ,me deformime ,karikaturizime dhe ekzagjerime komike ,vecse duke mbetur perhere i natyrshem dhe organik ne sjelljet dhe gjestet e tij ,te cilat kane nje vetjakesi te dallueshme .

Ne radhen e roleve perfshire rendom tipa fshataresh dembele e hileqare ,matrapaze ,burra me namuz e huqe te thuketa ,hundelesh , pijanece ,zyrtare te korruptuar ,po ashtu njerez te mprehte e hokatare popullore ,qe dine te vene ne loje te tjeret pa u kuptuar ,sikunder jane verejtur ne materiale te tilla humoristike ,si :Brigada e dalluar ,Allo
Llushnja , Keshtu ruhet prona ,Kryetari i kooperatives ,Zotime per buje ,Ne mal etj. Ka qene po aq i suksesshem edhe ne disa filma humoristike te regjisorit Arian Culipi. Si :Fundi i marrezise ,Gjithe fajet i ka paraja, Dashuri me krisma ,Borxhliu, Nje baba teper etj.

Mban titullin ‘’Artist i merituar