Ditë pas dite zëra të mrekullueshëm po ngrihen në skenën profesionale të muzikës shqiptare. Ato po i shtohen si tufë shumëngjyrëshe të një imazhi që Shqipëria e meriton në fushën e artit dhe të kulturës.

Është një këngëtare e re e e pasionuar po aq sa profesionale në jetën e saj, ajo është soprano dhe ka tërhequr shumë shpejt vëmendjen e kritikës italiane. Shqipëria ka triumfuar me artin e saj në muzikën klasike dhe kjo bën krenar këdo që do të ndihet shqiptar. Dhe do të tërheqë edhe më tepër vëmendje pasi është profesionsite që premton dhe është yll në ngritje.

Pas emrave të mëdhenj si Niva Mula, Ermonela Jaho, Saimir Pirgu, Marigona qerkezi apo Alisa Katroshi, mozaikut të triumfit po i shtohet emri i Blerta Zhegut.

Blerta Zhegu ka lindur në Tiranë. Studimet e saj i kreu në Shqipëri me mentore të saj Niva Mula, dhe më pas pas trajnimesh dhe specializimesh vazhdoi konservatorin ‘’Claudio Monteverdi’’në Bolzano të Italisë dhe ‘’Darius Milhaud’’. Më pas ajo ka studiuar me një soliste profesionale si Nathaniel Brodsky.

Përveç kësaj, ka marrë pjesë në debutime me profesionistë të njohur të muzikës klasike, mjeshtra si Renato Bruson, Leo Nucci, Luciana Serra, Yvonne Minton, Sophie Koch, Jose van Dam, Enzo Tei, Ermonela Jaho, Inva Mula, Vittorio Parisi, Nathalie Marin, Kyra Parfeveets Oleg Arapi, Eddie Nadai, Roni Porat, Emir Sauli, Edmond Doko Maniola CAMUSET Trebicka Samuel dhe John.

Karriera profesionale e Blerta Zhegut fillon në Teatrin e Bolzanos me rolin e ‘’Lucy’’.

Në Itali, ajo hyri ishin seri koncertesh në teatrot e Sienna, Vicenza, Rovigo dhe Bolzanos dhe më vonë, ajo luajti rolin e Shqyrtime një tjetër Lucy në Kurt Weill-së “qindarkë The Three Opera” në Carlo Goldoni të Teatrit në Livorno, dhe Teatri i Giglio, Lucca.

Në Shqipëri, ajo dhënë disa koncerte, luajti rolin e ‘’Adine’’ të Gaetano Donizetti-së “Elisir d’amore”, në “Carmina Burana” dhe “Dream nate vere” në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baleti në Tiranë.

Në nëntor të vitit 2012 Blerta ishte e ftuar në Quito (Ekuador) si soliste në Gustav Mahler`s simfoni 4, e mirëpritur shumë mirë nga publiku kjo.

Performanca u vlerësua shumë nga publiku. Gjatë 2013-2014, Blerta ishte një nga artistët e CNIPAL (Qendra Kombëtare e Artistëve Lyrike në Marsejë). Por edhe shumë koncerte në Opera të Marsejëve, Opera të Avignonit dhe Domaine d’O në Montpellier.

Në Francë, ajo ka luajtur në koncerte të ndryshme në Auditorium Campra, Pavillon Vendome, Sallën e Qytetit të Aix en Provence, Tempulli Grignan, Marseille dhe në St cathedrale, Kryqi armen, Paris për “Yjet Shqiptarë”, ku ajo u shfaq sërish në prill 2016 në Koncertin e saj Recital.

Në korrik 2015 ajo ishte e zgjedhur për të marrë pjesë në Akademinë Ndërkombëtare të Muzikë së Organizuar nga dirigjenti i njohur Michel Plasson finalizuar nga një koncert në Domaine du Haut Regismont.

Karriera e saj në ngritje po shpërblehet edhe me nderime dhe çmime të ndryshme si në “ArsKosova” Çmimin Konkurrencës Prishtinë Kosovë Special të Jurisë në VI Rassegna Concertistica e Montichiari, në Itali dhe Çmimin III të “Trofeo La Fenice” e Seravezza. Në dhjetor të vitit 2014 ajo me (Valeria) në “Il canto dell’Amore trionfante” të Paolo Coletta në Teatrin Coccia e Novara.

Së fundmi Sopranoja ka debutuar në veprën operistike rolin e Mussettës ‘’La Boheme’’ në Teatrin Goldoni në Itali. Edhe ky debutim është pritur shumë ngrohtë nga publiku si dhe është pritur mirë nga kritika italiane.

Në këtë shfaqje nuk mungoi shprehia e saj e elegancës si në zë dhe në fizik, i një sensualiteti femëror e shprehur profesionalish. Një botë artisteje e shëprthyer në në skenë. Zëri i saj brilant, i ftohtë, i kulluar.

Për këtë debutim të rëndësishëm të saj ajo shprehet se kishte dëshirë t’i jepte pjesë të një identiteti origjinal, të një identikiti që mban emrin Blerta Zhegu, ashtu si di ajo të shprehet në muzikë.

“Duke qenë se kisha të bëja me një personazh shumë të njohur për publikun italian si ai i Musettës në “La boheme” mu desh të mundohesha ti jepja një identitet sa më origjinal këtij personazhi duke evidentuar cilësi të tilla si eleganca, kokëfortësia, antikonformizmi apo sensualiteti që përbëjnë pikërisht sharmin e saj”

Më tutje ajo shprehet se:

‘’Jam e lumtur që do të debutoj këtë rol në Lucca, në qytetin e Puçinit siç pata kënaqësinë në dhjetor të interpretoj protagonisten e operetës “Si” të Mascagnit në qytetin e tij, Livorno. Ndërsa në shkurt do të jem në Teatrin Filarmonik të Veronës si Norina, protagonistja e operës “Don Pasquale” të Donizetit”, vijon të tregojë sopranoja shqiptare Blerta Zhegu që po merr vlerësime në skena ndërkombëtare.’’

Emri i saj është një emër në ngritje dhe në përpjekje për indetifikimin e vlerave më të mira muzikale botërore. Vepra “La Boheme”, është marrë nga romani fejton: “Skena nga jeta e bohemit” të Henri Murger, u gërshetua në katër akte me libret të Luigi Illica dhe Giuseppe Giacosa.

Ajo flet për problemet e një grupi të vogël artistësh që mundohen të jetojnë, për më shumti arrijnë të gjejnë mënyrat për të ngritur arenat pariziene të gjalla dhe me pasionin e tyre të arijnë të zhvillojnë artin e tyre si qëllim.

Përgatiti Eugent Kllapi/Konica.al