Aktoret Shqiptare

Aktoret Shqiptare

Home Aktoret Shqiptare

Rrëfimi i rrallë i Demir Hyskjas para ndarjes nga jeta, Me filmat tanë besuam...

Nga Hyqmet Zane Demir Hyskja, gjatë gjithë karrierës së tij ka luajtur rreth 60 role...

Violeta Manushi, tipografja që u shndërrua në ikonë e artit skenik shqiptar, – Nga...

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e...

Mevlan Shanaj, Vullneti dhe pasioni, na shtynte të provonim gjithçka

Intervistoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI INTERVISTA/ Flet “Mjeshtri i Madh” i kinematografisë shqiptare:

Publikohen thesare të ‘humbura’ të kulturës, FOTOJA e pasaportës dhe fletëhyrjes, së Kadri Roshit,...

Poeti i njohur Petrit Ruka ka nxjerrë nga arkivat e tij disa 'thesare të çmuara' për kulturën tonë.

17 vite në Amerikë, si kanë ndryshuar legjendat e artit, Pirro dhe Pavlina Mani

Prej 17 vitesh aktorja e njohur Pavlina Mani dhe bashkëshorti i saj, regjisori Pirro Mani janë larguar në...

8 vite pa aktorin Ndrek Prela

Ndrek Prela (20 mars 1920 Tivar - 14 tetor 2011 Shkodër) ishte një aktorë shqiptar Artist i merituar interpretuesi i dhjetëra roleve në...

Filmi më i shtrenjtë, i prodhuar në periudhën e Kinostudios, “Nëntori i dytë”

Kineastët dhe gjithë miqtë e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit janë të tr, ishtuar për humbjen e skenaristit...

Mevlan Shanaj, artisti i “gjithëanshëm”

Emri “Mevlan Shanaj” mbart në vetvete një talent të spikatur të ekranin shqiptar. Vlerat që transmeton ky artist,...

Margarita Xhepa, Me artin kam sfumuar dramat e jetës sime, sot kemi aktorë të...

Në skenën e teatrit dhe kinemanë shqiptare mbetet ndër aktoret më të vlerësuara. “Nderi i Kombit” Margarita...

Sandër Prosi, rolet e tij janë gravura e qëndisur me fije shpirti, Nga Albert...

Nga Albert Vataj Sot 98 vite më parë lindi Sandër Prosi, ndër personalitetet më të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR