26 VJET MUNGESË, Na fal Tano Banushi…

0
Sot nuk kishte sesi te mos ndjeje njekohesisht kenaqesi dhe lehtesim, teksa drejtoresha e Teatrit Migjeni te Shkodres...

Një kujtim i shtrenjtë nga aktori i madh Sandër Prosi

0
Prof. Agim Vinca Në vitin e largët 1971 punoja si profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Gjimnazin e Strugës. Një...

Tano Banushi, figura e shquar e skenës, talenti i një begatie kontributesh të vlerta

0
Tano Banushi lindi në Shkodër, me 4 shkurt të vitit 1927. I ati i tij, Lluka, ishte ndër...
Aristostel Stefani

Aristotel Stefani, aktori i ‘shumëduartrokitur’ nga publiku shqiptar

0
Maliqi, personazhi i filmit “Përrallë nga e kaluara”, është ndër rolet më të dashura per publikun, sidomos per batutën e...
Gezim Kruja

Nje gjigand i humorit Shkodran, Gezim Kruja

0
Ka lindur ne Shkoder, ne vitin 1939. Karrieren humoristike e ka nisur qe ne moshen 13-vjeçare. Fillimet me Estraden amatore...

Aktorja e talentuar Rabie Hyka

0
Rabie Hyka lindi në Tiranë më 9 korrik 1958. Mbas shkollës 8 vjeçare konkuroi në liceun artistik ‘Jordan...

Aktori Dhimiter Jano (1945-2005)

0
Dhimiter Jano (1945-2005). Aktor. Lindi ne Fier ne 12 dhjetor 1945. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve per...

Mevlan Shanaj: Filmat e komunizmit me “shpjegim?! Çfarë idiotësie!

0
Nga Entela Resuli Në vendin tonë  po qarkullon një përpjekje për të ndaluar filmat e kohës së komunizmit për të mos...
Vasillaq Vangjeli

Vasillaq Vangjeli – 1948-2011

0
Vasillaq Vangjeli është aktor shqiptar, kryesisht komik, i lindur në 19 shkurt 1948, vdiq më 26 shtator 2011 pasi vuante...

Violeta Manushi, aktorja që skaliti me pasion dhe përkushtim përmendoren e pavdekësisë

0
Violeta Manushi, aktorja që skaliti me pasion dhe përkushtim përmendoren e pavdekësisë. Prej 11 vitesh Vjoleta Manushi nuk është më, por...
error: INFORMACION I RUAJTUR