Aktoret Shqiptare

Home Aktoret Shqiptare
Ramazan Njala

Ramazan Njala, “Mjeshtër i Madh” në sport e art – Nga Vali Qyrfyçi

KARRIERA KA LUAJTUR MBI 90 ROLE NË TEATËR E ESTRADË, SI DHE KA INTERPRETUAR RRETH 70 KUPLETE E PARODI, SHUMICËN TË...
Demir Hyskja

Aktori i mirënjohur shqiptar Demir Hyskja

Demir Hyskja është një aktor i mirënjohur shqiptar. U lind më 1 janar 1937 në Elbasan.(Vdiq Më 6 gusht 2016) Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu...

Rajmonda Bulku, e bukura e kinemasë shqiptare

Nga fundi i viteve 1970 u shfaqën në ekranin e madh shqiptar një grup aktoresh të reja, të kulturuara dhe...
Perika Gjezi

Aktori Perika Gjezi (1949-2010)

Perika Gjezi (1949-2010) ka lindur në vitin 1949 në qytetin e Korçës. Aktivizohet që në moshë shumë të re në trupën e teatrit amator...
Meggi Albanesi

Aktorja shqiptaro-britanike e viteve 20, Meggie Albanesi

Me siguri jane te paktë ata që u ka rënë rasti të dëgjojnë për aktoren me origjinë shqiptare, një nga...
Aleksander Moisiu

“ALEKSANDER MOISIU AKTORI QË TRONDITI SKENAT E BOTËS” – Nga Mexhit Prençi

_   monografi nga doc. BARDHYL KOSOVA  _       Në studimin tim për monografinë e Kosovës nuk kam ndjekur mënyrën e zakonshme konservatore...
Bekim Fehmiu

KUR AKTORI BEKIM FEHMIU VIZITONTE SHPELLËN NË HIMARË – KU U NDESH ODISEU ME...

Në fund të gushtit të vitit 2006, gjatë një vizite në Vlorë dhe më pas në Himarë, aktori me famë...
Lazer Filipi

Lazër Filipi, aktori që luajti Leninin…

Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921, është aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar....
Besa Imami, në rolin e Donika Kastriotit në filmin “Skënderbeu”

Aktorja Besa Imami e njohur si Donika Kastrioti

Besa Imami lindi më 8 gusht të vitit 1928 në Gjakovë. Në vitin 1937, familja e saj u shpërngul nga...
Marie Logoreci, në rolin e Lokes në filmin “Toka jonë”

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR