Almanak

Home Almanak

28 vite pa një personalitet të muzikës Shqiptare, Mentor Xhemali, nderim dhe respekt

Mentor Xhemali është këngëtar shumë i njohur. Mentor Xhemali ishte një personalitet i shquar jo vetëm i muzikës...

80 vjetori i lindjes së aktorit të humorit Fadil Hasa, e kujtojmë me respekt...

Ai lindi në Krujë, me 8 prill 1940 dhe kreu gjimnazin “29 Nëntori” në Shkodër, ku u aktivizua...

Përkujtojmë datëlindjen e At Zef Pllumit

Përkujtojmë sot intelektualin, fratin françeskan, teologun, shkrimtarin, filozofin At Zef Pllumi. At Zef Pllumi lindi...

Sot në 81-vjetorin e lindjes së këngëtares Vaçe Zela

Vaçe Zela ishte dhe mbeti emblemë e këngës shqiptare. Vokali i saj i jashtëzakonshëm, ai zë që i’u...

Më 3 prill lindi këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Fitnete Rexha

Kënga ‘Fërfëlloj fëllënza n’ujë’ do të mbahet mend gjithmonë nga interpretimi i zërit të këndshëm e unik të...

Tre vite pa Çelentanon Shqiptar, kantautorin Françesk Radi, e kujtojmë me respekt

Françesk Radi është këngëtar i njohur. Françesk Radi kreu Liceun Artistik dhe më pas Akademinë e Arteve...

Margarita Xhepa feston sot datëlindjen, i urojmë jetë të gjatë dhe të lumtur, respekt...

Margarita Xhepa është një aktore shqiptare, lindi më 2 prill 1932 në Lushnje, Shqipëri. Një nga Zonjat e...

18 Mars 1915, lindi aktori i talentuar Shkodran Gjon Karma, e kujtojmë me respekt

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915.

Një vit pa bylbylin e këngës Shkodrane, Shyqyri Alushi, e kujtojmë me respekt

Shyqyri Alushi është këngëtar i njohur. Këngëtar i shquar i ahengut dhe këngës popullore qytetare shkodrane në...

11 vite pa këngëtarin e këngës popullore Shkodrane, Xhevdet Hafizi, e kujtojmë me respekt

Xhevdet Hafizi është këngëtar i njohur. Xhevdet Hafizi këngëtari i njohur i muzikës popullore qytetare shkodrane, mban titulli...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR