Biografi

Home Biografi

Margarita Xhepa feston sot datëlindjen, i urojmë jetë të gjatë dhe të lumtur, respekt...

Margarita Xhepa është një aktore shqiptare, lindi më 2 prill 1932 në Lushnje, Shqipëri. Një nga Zonjat e...

11 vite pa këngëtarin e këngës popullore Shkodrane, Xhevdet Hafizi, e kujtojmë me respekt

Xhevdet Hafizi është këngëtar i njohur. Xhevdet Hafizi këngëtari i njohur i muzikës popullore qytetare shkodrane, mban titulli...

15 Mars 1875, lindi Faik Konica, studjues, publicist, diplomat, botues etj. E kujtojmë me...

Faik Konica është shkrimtar shumë i njohur. Faik Konica mori mësimet e para në Konicë dhe i vijoi...

6 Mars 1926, lindi aktorja e paharruar Violeta Manushi, e kujtojmë me respekt dhe...

Violeta Manushi lindi më 6 mars 1926 në Korçë. Vdiq me 27 korrik 2007 në Tiranë. Ajo ishte...

22 Shkurt 1947, lindi në Korçë aktori i mirënjohur Minella Borova (1947-2013), e kujtojmë...

Minella Borova (Korçë, 22 shkurt 1947 - Buenos Aires, 30 qershor 2013) ka qenë aktor, pedagog dhe poet...

19 Shkurt 1948, lindi aktori brilant i humorit, Vasillaq Vangjeli, e kujtojmë me respekt

Vasillaq Vangjeli është aktor shqiptar, kryesisht komik, i lindur në 19 shkurt 1948, vdiq më 26 shtator 2011...

18 Shkurt 1975, u nda nga jeta aktori i mirënjohur Naim Frashëri, e kujtojmë...

Naim Frashëri lindi në Leskovik më 15 gusht të vitit 1923 dhe vdiq më 18 shkurt të vitit...

18 Shkurt 1933, lindi në Tiranë Skënder Selimi, një titan i skenës shqiptare, e...

Nga: BLERINA ARBANA* Skënder Selimi, i cili vuri bazat dhe konceptet profesionale të...

Përkujtohet në 14 vjetorin e ndarjes nga jeta shkrimtari Frederik Rreshpja

Frederik Rreshpja është shkrimtar i njohur. Frederik Rreshpja lindi në Shkodër më 1940. Disa biografë ditëlindje të tij...

15 Shkurt 1999, u nda nga jeta aktorja e teatrit Behije Levonja (Çela), e...

Behije Levonja (Çela) lindi në Elbasan në vitin 1925 dhe vdiq më 15 shkurt të vitit 1999

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR