Biografi

Home Biografi

Fotot e peshëngritësit Aleksandër Kondo që nuk ishin parë

“Aleksandër Kondo, fati i trishtë i një ëndrre” ishte emisioni që u transmetua dje në mbrëmje në kanalin RTSH 1....
Anisa Markarian

Aktorja Anisa Markarian

Anisa Markarian është aktore shqiptare me origjin armene (U lind në Tiranë, më 4 korrik 1962). Me profesion mjeke, por...

Aktorja Pranvera Lumani (Veizi)

Pranvera Lumani (Veizi). Aktore. Ka lindur në Berat më 13 maj 1965. Ka mbaruar studimet ne Insitutin e Larte te...

Ramazan Rragami, legjenda shkodrane që ndryshoi rregullin e UEFA-s

Shqipëria e futbollit nuk është ka lënë shenjë shumë në vitet 70’, por një detaj që ndodhi në Shkodër, në...
Elida Cangonjivideo

NE KUJTIM TE AKTORES DHE MJEKES ELIDA CANGONJI

Elida Cangonji (31 tetor 1953 - 28 nëntor 2016) ishte një psikologe dhe aktore shqiptare. Ishte një nga...

Rikard Ljrarja dhe Tinka Kurti, dy aktorët e jashtëzakonshëm shkodranë

Besoj se nuk ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një film në të cilin, në rol kryesor a...
Astrit Cerma

ASTRIT ÇERMA – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Astrit Çerma u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit Skampa" të Elbasanit. Studioi për...
Jani Riza

Artisti i Merituar Jani Riza – ( 17 Janar 1941- 24 tetor 1988 )

Jani Riza është aktor shqiptar. Ai ka lindur në Korçe, në 17 janar të vitit 1941 dhe ka përfunduar Akademinë e Arteve në degën Drame. Menjëherë...
Zhaklina Dhimojani

Si duket “Mimoza Llastica” tashmë 50 vjeçe

Jeta në Zvicër e Zhaklina Dhimojanit pas largimit nga Shqipëria në vitet ‘90-të, dhe ambiciet për ta bërë të bijën...
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR