Lec Bushati

Lec Bushati (1923-1996)

0
Lindi ne Shkoder. Qysh nxenes ne Kolegjin Saverian te qytetit interpretoi ne pjeset Princi i Drishtit dhe Udha. Mbaroi studimet...

Kadri Roshi, kur interpretonte “Kujdestarin” tek Lulëkuqet mbi mure

0
Një ndër rolet e mbetura në memorien e shikuesit, nga plejada e roleve interpretuar nga aktori i njohur Kadri Roshi,...
Birce Hasko

Aktori Birçe Hasko

0
Birçe Hasko ka lindur në Dukat të Vlorës në 15 mars 1942 është aktor i njohur shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës së mesme...

Dashuria Lumani, veterania e punës që në vitet ’70 u bë vinçiere

0
PORTRET Të ishte vinçiere në atë kohë, donte të thoshte të sfidoje burrat

“Lutjet e dashurisë”, interpretimi i fundit i Agim Qirjaqit

0
Vetëm një vit para se të ndahej nga jeta, pas një sëmundjeje të rëndë, aktori Agim Qirjaqi do të interpretonte...

Hysen Koçia, një nga themeluesit e Teatrit të Operës dhe Baletit

0
Hysen Koçia lindi më 1 korrik 1940, në Shkodër. Kontaktet e para me muzikën i mori në kohën që kryente...

Rrëfen aktorja Marjeta Ljarja: Kur u bëra nuse e bëra vetë grimin

0
Ata ngelen padyshim një nga çiftet ikonë të kinematografisë shqiptare. Bëhet fjalë për Marjeta dhe Rikard Ljarjan. E ftuar në...
Alfons Gurashi

Gazetari Alfons Gurashi – ( 1942-2007 )

0
Alfons Gurashi është gazetari dhe folësi i karrierës në ekranin e Televizionit Publik Shqiptar. Ai filloi punën e tij rreth viteve...

Aktorja e mirënjohur, Pavlina Mani!

0
Pavlina Mani është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Lushnjë më 13 nëntor 1948. Aktore e suksesshme, ka...

Drita Haxhiraj, një thesar i kinematografisë shqiptare

0
Drita Haxhiraj, artistja e kompletuar e skenës shqiptare është një nga artistet e cila ka prekur edhe skenën ndërkombetare. Me...