Biografi

Home Biografi

Aktori Viktor Zhusti, athinioti qe mbeti gjithmonë shqiptarë

Viktor Zhusti lindi më 8 dhjetor të vitit 1942 në Athinë – Greqi. Ka luajtur shumë role dhe...

Matilda Makoçi – Eleganca dhe finesa e viteve `80-te!

Matilda Makoci "meteori i skenes shqiptare" ka lindur në Tiranë, më 19 Prill 1963. Mbaron shkollën e mesme të Politeknikumit...

Ekspresive dhe befasuese në çdo rol aktorja Eva Alikaj!

Eva Alikaj lindi në Tiranë më 25 prill 1961. Kur ishte vetëm 21 vjeç, fitoi Kupën si Aktorja më e...

Bujar Kapexhiu – regjisor, skenarist dhe aktor i mirënjohur shqiptar.

Bujar Kapexhiu (Lindur më 22 mars 1944 në Tironë) është regjisor, skenarist dhe aktor i mirënjohur shqiptar. Kapexhiu studioi për aktor...

Kujtim Spahivogli, dritë që nuk shuhet.

Gruaja e artistit, Vllasova Musta, rrëfen për dramaturgun, regjisorin, aktorin dhe njeriun vizionar që donte të punonte me metoda bashkëkohore,...

Kadri Roshi, aktori që ‘preku’ Olimpin!

Aktori i njëmijë e një fytyrave! Kështu është cilësuar Kadri Roshi, për sa i takon galerisë së personazheve që rijetësoi...
video

(YJE TE SKENES) SULEJMAN DIBRA

Sulejman Dibra është aktor shqiptar. Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit...

Aktorja e mirënjohur, Pavlina Mani!

Pavlina Mani është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Lushnjë më 13 nëntor 1948. Aktore e suksesshme, ka...

Llazi Sërbo, aktori sharmant dhe shpirti delikat i karaktereve të fuqishme interpretuese

Nga Albert Vataj Më 9 mars të vitit 1945 u lind në qytetin e Korçës, Llazi Sërbo. Ai ishte një ato...
video

NEFAIL PIRANIQI, AKTORI SHUMEPLANESH QE DASHURONTE SKENEN

Për Nefailin, ndoshta, qe rastësi. Ndoshta… E deshi teatrin që në fëmijëri. Ashtu i vogël (miturak), me pantallona të shkurtëra,...

MOS HUMBISNI

SPONSORED

error: INFORMACION I RUAJTUR