Biografi

Home Biografi

Kadri Roshi, aktori që ‘preku’ Olimpin!

Aktori i njëmijë e një fytyrave! Kështu është cilësuar Kadri Roshi, për sa i takon galerisë së personazheve që rijetësoi...
video

(YJE TE SKENES) SULEJMAN DIBRA

Sulejman Dibra është aktor shqiptar. Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit...

Aktorja e mirënjohur, Pavlina Mani!

Pavlina Mani është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Lushnjë më 13 nëntor 1948. Aktore e suksesshme, ka...

Llazi Sërbo, aktori sharmant dhe shpirti delikat i karaktereve të fuqishme interpretuese

Nga Albert Vataj Më 9 mars të vitit 1945 u lind në qytetin e Korçës, Llazi Sërbo. Ai ishte një ato...
video

NEFAIL PIRANIQI, AKTORI SHUMEPLANESH QE DASHURONTE SKENEN

Për Nefailin, ndoshta, qe rastësi. Ndoshta… E deshi teatrin që në fëmijëri. Ashtu i vogël (miturak), me pantallona të shkurtëra,...

MIHAL POPI, NDER TE PARET AKTORE “ARTIST I POPULLIT”

Mihal Popi (7 nëntor 1908-19 shtator 1979), aktor i shquar. Lindi ne Shkoder, me 7 nentor, ne nje familje me...

Ndrek Luca, fenomeni i kalibrit të rëndë

Një portret mbi një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë, Ndrek Luca, “Artist i Popullit” në përkujtim të ditëlindjes së...

Paulin Selimi, ky elegant i humorit Shqiptar

Lindi në lagjen Gjuhadol në një familje me origjinë prej Dushmanit. I ati, Sokoli, qe me origjine nga Dushmani i...

Gent Demaliaj – Vokalisti i grupit të famshëm të viteve 90-të

Gent Demaliaj është autor këngësh i njohur. Vokalisti i grupit të famshëm të viteve 90-të, "Djemtë e Detit", prej kohësh...

Vitore Nino, halla e përjetshme!

Vitore Nino (Ujka) ka lindur në vitin 1924 në qytetin e Shkodrës. Pasi mbaron Institutin Pedagogjik fillon punë si mësuese...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR