Biografi

Home Biografi

Ismail Kadare – njëri nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë

Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, Mbretëria Shqiptare në një familje myslimane. Ai ishte një nga tre fëmijët e Halit Kadare,...

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 – 3 shkurt 2017) poet, prozator, publicist dhe politikan...

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Rrethit të Devollit afër Korçës dhe u nda nga jeta më 3 shkurt 2017 në Tiranë....

PAVLINA MANI – FILMOGRAFIA DHE ROLET E SAJ

Pavlina Mani (1948-). Aktore. Lindi ne Lushnje, me 13 nentor. Pas aktivizimit ne Levizjen Amatore dhe Estraden e qytetit, si...
Agim Qiriaqi

Agim Qirjaqi 1950-2010 – Biografia

Agim Qirjaqi ishte një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në vitin 1950, dhe vdiq më 28 mars të vitit 2010. Karrierën si aktor e fillon...

Dhimitra Plasari 1952-2016

Dhimitra Plasari ka lindur më 20 gusht 1952 në Korçë. Aktore shqiptare e njohur në filmat "Dimri i Fundit" (1976), "Pylli i...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR