Filma

Home Filma
Astrit Cerma

ASTRIT ÇERMA – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Astrit Çerma u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit Skampa" të Elbasanit. Studioi për...
Mevlan Shanaj

“Plumba Perandorit”, prapaskenat e filmit që çuditi Tiranën e viteve ’80 – Nga Bardha...

E kush nuk e ka parë filmin “Plumba Perandorit”.  Skenat madhështore që e kthyen Shqipërinë në periudhën e pushtimit italian,...
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...

Rrëfimi i aktores Luiza Xhuvani: Si e rrezikuam jetën në filmin “Flutura në kabinën...

I pyetur nga Jean Louis Perrier se përse zgjodhi veprën e Viktor Hygoit, “Lukrecia Borxhia”, për ta vënë në skenën...
Tingujt e Luftes

Tingujt e luftës 1976 – Përmbajtja e filmit dhe rolet

Filmi "Tingujt e Luftës" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Xhanfise Keko Skenari: Flamur Topi Producent: Shqipëria e Re Muzika: Tish Daija. Përmbajtja e filmit Bardhi jetim shkon të punojë në qytet...
Filmi Agimet e stines se madhevideo

FILMI “AGIMET E STINES SE MADHE”

P: RTSH, Tirane, 1981. S: Vath Koreshi: R: Albert Minga: O: Bujar Kokonozi: Pi: Rexhep Aliaj: M: Limoz Dizdari –...
Bujar Lako

Bujar Lako (1948-2016)

Bujar Lako 1948-2016 lindi në Tiranë më vitin 1948. Është një aktor i mirënjohur shqiptar. Karierën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar pas mbarimit të studimeve...
Duro Mustafi me shkrimtarin Vath Koreshi dhe kinoregjisorin Muharrem Fejzo ne Vlore, gjate xhirimit te filmit “Gunat permbi tela”.

Skenari për filmin “Guna përmbi tela” dhe censura e gërshërëve nga “lart”

Duro Mustafai Duhet të ketë qenë shtatori i vitit 1959. Në festën e Drashovicës, që bëhej çdo vit në kujtim e...

“LULE TË KUQE, LULE TË ZEZA” / Shanaj e Lako: Një film për ata...

Fatmira Nikolli< 15 vite nga koha kur në një fshat në jug, një grup kineastësh xhiroi një film, në një qoshe...
Albert Verria

Albert Verria – (3 shtator 1936 – 17 gusht 2015)

Albert Verria (Fier, 3 shtator 1936 - 17 gusht 2015). Pasi mbaroi shkollën e mesme bujqësore, gjatë viteve 1956...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR