Vera Grabocka dhe Lindita Theodhori – Dy femrat që nuk njohin plakje…

0
Regjisorja Vera Grabocka dhe këngëtarja Lindita Theodhori janë në prag të 70-ave, por nuk e njohin as plakjen...

PAMJET e rralla, Shqipëria në vitet 1924–1928

0
Këto fotografi të rralla nga Shqipëria datojnë në vitet 1924–1928. Ato janë realizuar nga botanisti gjerman, Fridrih Markgraf i cili...

Durrës, ish shkolla 10 Korriku” në vite të ndryshme – Nga Kozma Borova

0
Durres, ish shkolla "10 korriku" ne vite te ndryshme.U ndertua ne vitet 1900-1912 (thone) si shkolle greke, ne...

Dikur ato emociononin çdo mashkull

0
Nga Armand Plaka Dikur ato emociononin çdo mashkull në Shqipërinë super të izoluar e pavarësisht emërimit zyrtar të agjensisë, njiheshin si ALBANIA. Kryenin...

15 plazhet më të mira në Shqipëri

0
I titulluar ’15 plazhet më të mira në Shqipëri-Guida 2019′, artikulli pasqyron plot 15 plazhet tona, duke nisur që...

Jeta e Luan Qerimit në role

0
Aktori i dashur për publikun Luan Qerimi la pas një karrierë të pasur me mbi 70 role në teatër dhe...

1990, koha e tollonave, fotoalbum nga Martin Parr

0
Këto foto janë realizuar në vitin 1990 në Shqipëri nga fotografi Martin Parr. Skamje, varfëri...

Një foto plot sharm e Tefta Tashko Koços

0
E veshur me një fustan të gjatë, të bardhë me pala, sopranoja e njohur Tefta Tashko Koço, duket mahnitëse në...

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit

0
Edison Gjergo ishte një nga piktorët e rëndësishëm shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit XX. I prirur drejt një...

Dasmat në Shqipëri, në kohën e varfërisë së madhe

0
Në fillim të viteve 1990, fotografi francez Michel Setboun, dokumenton rënien e komunizmit në Shqipëri. Setboun, gjatë qëndrimit të tij në...
error: INFORMACION I RUAJTUR