Shqipëria e viteve ’90, në fotografitë e Robert Pichler

0
“Një arkivol që kalon përroin! Eshtë bosh apo me trup të vdekuri brenda? Duhet të jetë bosh, pasi hapi i...

Shqipëria e trishtë e 1990-ës dhe ëndrra për t’u kthyer në Zvicrën e Ballkanit

0
Këto foto janë bërë nga akademiku dhe fotografi austriak Robert Pichler. Ato tregojnë Shqipërinë e 1990-s. Fotot janë ekspozuar te ekspozita “Kthim...

Dikur ato emociononin çdo mashkull

0
Nga Armand Plaka Dikur ato emociononin çdo mashkull në Shqipërinë super të izoluar e pavarësisht emërimit zyrtar të agjensisë, njiheshin si ALBANIA. Kryenin...

60-vjetori i Ansamblit -10 foto të rralla që kanë shënuar historinë e artit shqiptar

0
Në jetën e tij artistike, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore ka rreth 140 premiera, me repertor nga më...

Pikturat e fundit mbi Shqipërinë që u zbuluan nga Robert Elsie

0
Robert Elsie nuk është vetëm albanologu dhe studiuesi i letërsisë por dhe hulumtuesi, kërkuesi. Një meritë të veçantë kanë edhe...

Ja si i kanë shndërruar shqiptarët bunkerët – Foto të National Geographic po bëjnë...

0
Bunkieri, një simbol i komunizmit ka marrë vëmëndjen e një prej faqeve ndërkombëtare kushtuar natyrës dhe vendeve të ndryshme të...
error: INFORMACION I RUAJTUR