Histori

Home Histori

Lista e plotë/ Njihuni me ministrat e Ndërtimit në periudhën 1912-1990

Periudha 1912-1919 në 7 vjet u krijuan 5 qeveri në Kabinetin e të cilave, si Ministra për Punët Botore kanë...

Çështja çame/ Si kërkohej zgjidhja nga Ahmet Zogu, Fan Noli e Mit’hat Frashëri

Deklarata e Këshillit të Lidhjes së Kombeve që konfirmon genocidin grek në Çamëri dhe përpjekjet e qeverive shqiptare për ta...

Sa flori prodhohej në Rubik para viteve ’90? Deklasifikohen dokumentet…

Prej vitesh në media është raportuar lidhur me sasinë e materialeve të çmuara që nxirreshin në uzinën e Bakrit në...

Si mendohej bota para 100 viteve? Disa piktura të asaj periudhe do ju çudisin!

Përpara një shekulli, arritjet teknologjike falë të cilave jeta jonë sot është kaq e thjeshtë, as që mund të mendoheshin....

Pse në Elbasan “Dita e Verës” festohet në mars?

Muaji mars për çdo qytetar elbasanas mbart brenda saj festën e Ditës së Verës, e quajtur edhe festa e luleve. Kjo...
video

MOMENTE FESTIMI NGA DITA E VERES NE ELBASAN VITI 1979 – PJESE NGA FILMI...

Dita e Verës është një festë me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë...

Pazari i Vjetër i Shkodrës, “hipermarketi” më i madh mesjetar i Ballkanit

Pazari i vjetër në Shkodër në kohën e lulëzimit të tij, u bë vërtetë një qytet i madh tregtar midis...

Kampi i internimit në Tepelenë, ‘ferri’ i rrethuar me tel me gjemba

Dëshmi rrënqethëse vijnë edhe pas shumë dekadave të mbylljes së kampit të internimit të Tepelenës, njerëzit tregojnë për atë kohë...

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu si edhe sot,...

VITI 1956, KUR SHQIPËRIA MBAHEJ VETËM ME BORXHE NGA BASHKIMI SOVJETIK, DOKUMENTA DHE DËSHMI

Në mbledhjen e Moskës, Hrushovi kishte deklaruar se Shqipëria është një vend ekonomik i dështuar dhe komunistët shqiptarë e pranonin...
Loading...

MOS HUMBISNI