Histori

Home Histori

San Dana (Shën Danakti), historia e shenjtorit shqiptar në Itali

Nga Antonio Biasco Shën Danakti është një shenjt martir me​ ​origjinë nga qyteti i Vlorës,...

RREFEHET OPERATORI I TVSH-së, Si u rrëzua “mali” me 8 tonë bronz, i bustit...

Nga Leonard VEIZI DOSSIER/ 20 shkurt 1991, kur u rrëzua monumenti i udhëheqësit komunist, i ngritur...

Dinamo, kur dikur Shqipëria provonte sukseset më të mëdha

Nga Aranit Muraçi, afp.al Kur të shkon mendja tek volejbolli i femrave në Shqipëri, të...

Ernesto Sabato, gjeniu i letërsisë latino-amerikane, që u rrit në prehrin e një nëne...

Nga Albert Vataj Ai jo vetëm nuk e fshehu, por e dëshmoi me mburrje se...

1955, kur arratiseshin nga Durrësi dy vëllezërit Jareci

    Arkivi i “Dyrrah”-ut / Dokument ekskluziv, aventura drejt Triestes mbi një anije karburanti, kështu Amerika nxiste arratisjen e...

1983, kur filloi linja me traget Trieste-Durrës

Dossier i “Dyrrah”-ut / Si fitoi peshë ndërkombëtare eventi “i lehtë”, duke u komentuar nga Uashingtoni si një...

Nostalgji, UMB në vitet 1970, në kujtimet e Ilir Hoxhës

Dy njerëzit më të fuqishëm të regjimit komunist, Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu, djemtë e tyre inxhinierë i...

Kur Kolë Bibë Mirakaj i kërkonte Qeverisë, mbrojtjen e hebrenjve, në prag të pushtimit...

Me shkresë të posaçme zyrtare, të datës 1 shtator 1943, në cilësinë e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë,...

Si u mbyt vapori “Mati”, në brigjet e Konstancës, Radiogrami, urdhëri i Gjeneralit, dhe...

RADIOGRAMI “Na ndihmoni, po mbytemi” Tepër Urgjent,...

Kur shpalleshe kulak, sepse nuk i kishe dhënë vajzën për grua sekretarit të partisë

Të shpalleshe kulak gjatë regjimit komunist në Shqipëri, do të thoshte të shkatërroheshe ekonomikisht, por edhe të dë,...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR