Palermo -Pasha Liman dhe ne nënujsit e asaj kohe.

0
Nga Avis Gjyshja – “Pasha Liman, e dielë në drekë! Pas emisionit radiofonik, “Heroizmi i popullit tonë në shekuj”, duke ndenjur...
Pandi Toce

Aktori Pandi Toçe që dha jetën për të shpëtuar fëmijën në liqenin artificial

0
Në muajin gusht të 2014, aktori Pandi Toçe u bë heroi i Tiranës, ku arriti të shpëtojë një fëmijë nga...

Dashuritë e Rrugës së Durrësit – Vajza e zv.ministrit u lidh me futbollistin e...

0
Qëndrimi te “Flora” dhe frekuentimi i Rrugës së Durrës erdhi pas viteve ‘70, kur situata politike në Shqipëri, sidomos në...

Na ishte një herë Estrada e Tiranës (foto ekskluzive)

0
Me ndarjen nga jeta të aktorit Vegim Xhani, ikën edhe një nga aktorët e shqar të trupës së mirënjohur të...
(Majtas) Pranvera Hoxha, vajza e ish diktatorit. (Djathtas) Kopertina e Librit te Kongolit

Si u zhduk sportisti që shoqërohej me vajzën e Enver Hoxhes

0
“Të gjitha personazhet e librit i kam njohur në të shkuarën time”. Kështu u shpreh shkrimtari Fatos Kongoli, kur promovoi...
Fillrojtësi Dedë, historia e ngjarjes reale që u bë film

Fillrojtësi Dedë, historia e ngjarjes reale që u bë film

0
Nga Ferdinand Dervishi Quhej Dedë, u nis të rregullonte linjën telefonike pasi bëri një dorë gallatë me shokët beqarë dhe pasi...
Sander Prosi

CILI ISHTE FUNDI TRAGJIK I TË MADHIT SANDËR PROSI, MISTERI I VDEKJES DHE ÇFARË...

0
Nga Albert Vataj 31 vite më parë u nda nga jeta Sandër Prosi, zëëmbli i skenës, stomatologu që magjepsi me personalitetin...
Kafe Flora

Kafe “Flora” ose një copëz perëndim në Shqipërinë e djeshme

0
Kafe Flora është konsideruar një copëz perëndim në Shqipërinë e pas çlirimit. Ishte vendi ku mblidheshin të rinjtë, takoheshin çiftet...

“Teleferikët” në Shqipërinë e vitit 1916! Si u ndërtua linja Shëngjin-Vorë dhe linja mbi...

0
Periudha 1913-1920 ka qenë një periudhë paqendrueshmërie e pushtimi për Shqipërinë. Gjatë kësaj periudhe, në territorin e Shqipërisë do të...

Ndeshja e parë eliminatore e Shqipërisë për Botërorin (Video)

0
Sfida e parë zyrtare ndërkombëtare për Kombëtaren shqiptare në eliminatoret e një Botërori u zhvillua më 24 maj të vitit...
error: INFORMACION I RUAJTUR