“Njeriu i ri socialist”, njeriu që krijoi komunizmi në Shqipëri

0
Njeriu i Ri, personifikon shpirtin ideologjik dhe metamorfozën e nevojshme për çdo regjim. Ai herë është heroi e herë njeriu...

Mjerimi ku e la komunizmi Shqipërinë

0
Televizioni Raiuno i pati dedikuar një reportazh Shqipëria pas rënies së komunizmit. Ky reportazh disaminutësh...

TË VËRTETAT E FRASHËRLLINJVE DHE NJË PËRRALLË – Nga Vepror Hasani

0
Sulejmanbellinjte dhe Vilaket, rrjedhin nga Ajaz beu i Tomorices se Skraparit, i cili eshte paraardhesi i fisit te...

Aristokrati dhe eruditi i nëpërkëmbur, Myqerem Janina, shqiptari që u martua me vajzën e...

0
Njohja ime me Myqerem Janinën është e hershme, i takon viteve të 60-ta të shekullit të kaluar, kur...

Mevlan Shanaj kujton themelimin e PD-së: Berisha refuzoi t’i jepte fjalën Ramës, ja çfarë...

0
Në një intervistë për Gazetën Shqiptare, regjisori Mevlan Shanaj ka kujtuar ngjarjet e vitit 1990 që ndryshuan sistemin në Shqipëri. Ndër...

E dashur Irma! Duhet të të humbas po nuk mundem….

0
“Rastet” e Montales së dashuruar: nga letërkëmbimi te poezia. Historia e nobelistit me kritiken Irma Brandeis. Çfarë përfaqësonte ajo për...

200 ditët e Princ Vidit në Shqipëri, historia e panjohur deri më sot

0
Kishte nisur të kërkonte në Bibliotekën e Vjenës dokumente për albanologun e shquar Milan Shuflaj, dhe zbulon një...

Analiza më e qëlluar, e shkruar nga Fan Noli, për shqiptarë, 1924

0
Noli është nga ato figura komplekse që rrallë mund t’i kuptosh drejt, pasi gjithmonë ka diçka të fshehur...

Arkivat për udhëtarët e huaj në tokat shqiptare

0
Në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, Gadishulli i Ballkanit njihej shumë më pak në Evropë, sesa kolonitë e...

Fletë-rrufeja e Bibliotekës Kombëtare për Lasgush Poradecin (dokument)

0
blioteka Kombëtare e Shqipërisë, në vitin 1972, kishte shkruar një fletë-rrufe për Llazar Gushon (Lasgush Poradecin). Nëpërmjet saj, biblioteka i kërkonte...