Histori

Home Histori

Si mendohej bota para 100 viteve? Disa piktura të asaj periudhe do ju çudisin!

Përpara një shekulli, arritjet teknologjike falë të cilave jeta jonë sot është kaq e thjeshtë, as që mund të mendoheshin....

Pse në Elbasan “Dita e Verës” festohet në mars?

Muaji mars për çdo qytetar elbasanas mbart brenda saj festën e Ditës së Verës, e quajtur edhe festa e luleve....
video

MOMENTE FESTIMI NGA DITA E VERES NE ELBASAN VITI 1979 – PJESE NGA FILMI...

Dita e Verës është një festë me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë...

Pazari i Vjetër i Shkodrës, “hipermarketi” më i madh mesjetar i Ballkanit

Pazari i vjetër në Shkodër në kohën e lulëzimit të tij, u bë vërtetë një qytet i madh tregtar midis...

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu si edhe sot,...

VITI 1956, KUR SHQIPËRIA MBAHEJ VETËM ME BORXHE NGA BASHKIMI SOVJETIK, DOKUMENTA DHE DËSHMI

Në mbledhjen e Moskës, Hrushovi kishte deklaruar se Shqipëria është një vend ekonomik i dështuar dhe komunistët shqiptarë e pranonin...

NGA KUJTIMET E AT ZEF PLLUMIT-MBYLLJA E “HYLLIT TË DRITËS” NGA KOMUNISTËT DHE KONFISKIMI...

Kuvendi Françeskan në Shkodër ka qenë i njohur për kontributin e tij në kulturën dhe mendimin shqip. “Hylli i Dritës”,...

22 PRILL 1967, KUR PUNA PRODHUESE SI DHE PUNA E DETYRUESHME NË FSHAT U...

Për të luftuar burokratizmin dhe ideologjinë borgjeze revizionistë, kongresi V i PPSH vendosi që intelektualët të jenë pjesëmarrës të drejtpërdrejt...

Cirku Profesional i Tiranes

Cirku Profesional i TIranes. Institucion teatror porfesionist in je lloji te vecante. Traditat ne teatrin e cirkut ne Shqiperi jane...

Zbulohet sekreti 900 vjeçar në kalanë e Rozafës në Shkodër

Një zbulim i jashtëzakonshëm është bërë ditët e fundit në kalanë e Rozafës në Shkodër. Ekspedita arkeologjike polake, e cila...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR