Histori

Home Histori

Projekti i Pallatit të Brigadave nga arkitekti italian në 1937 (FOTOALBUM)

Pallati Presidencial, i njohur si Pallati i Brigadave, filloi të ndërtohej nga Mbreti Zog I në vitin 1936. Ky pallat i...
Arusha Silva

Arusha Silva, nga cirku në togën e pushkatimit

Historia e arushës së parë artiste cirku. Nga udhëtimi me autobus, në kënaqësinë që u fali qindra spektatorëve, deri në...
Fatos Roshi

Fatos Roshi, shuarja e papritur e një ylli cirku

VERDI TAKE PROLOG Atë ditë të 30 prillit 2016, ai fluturonte nga gëzimi. Ishte veshur me një kostum të ri, qepur...

Na ishte një herë Estrada e Tiranës (foto ekskluzive)

Me ndarjen nga jeta të aktorit Vegim Xhani, ikën edhe një nga aktorët e shqar të trupës së mirënjohur të...

Kush ishte Kristo Luarasi

Tani pas kaq vitesh, pasi jemi njohur disi me veprën e Kristo Luarasit, themi se ne ende nuk mund ta...

Në burg si gjithë të tjerët”: Si i dënoi Hysni Kapo, 7 nipat e...

Vullnet Thanasi, ish-oficeri i Sigurimit të Shtetit dhe më pas “diplomat” pranë Ambasadës Shqiptare në Pragë, nuk ishte i vetmi...

Miti i viteve ’20-’30, Kristo Floqi, juristi, atdhetari e hartuesi i procedurës së parë...

Njerëz të zgjuar, njerëz me botë dhe me përgatitje të lartë akademike u kthyen në Shqipëri në kohën e saj...

“Nana Mbretneshë”, instituti që edukoi vajzat shqiptare

Instituti Femëror “Nana Mbretneshë” ishte një institucion i rëndësishëm edukativ e arsimor në Tiranë, i cili ka funksionuar në periudhën...

Historia e Estradës së Vlorës dhe katër parodistëve të saj

Vitet 1970/ Problem me shfaqjen një prej këngëtareve, e kishte shumë të çarë. Kulmi i nderimit të humorit vlonjat do të...
Mediha dhe Stavri Lubonja

Dashuria 60-vjeçare, historia e balerinës Mediha Lubonja dhe futbollistit Stavri Lubonja (VIDEO)

Ata ishin dikur shumë të famshëm në Shqipëri. Mediha Lubonja soliste e Ansamblit të Këngëve dhe të Valleve dhe Stavri...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR