Kush ishte Zonja e Parë e Prishtinës në 1941-1944?

0
Foto: Nga e majta në të djathtë: Stella Velle dhe Hysen Prishtina fotografuar ditën e kurorëzimit në një studio italiane...
Pjeter Arbnori

Le të kujtojmë Pjetër Arbnorin, Mandelën e Ballkanit

0
I d.ënuar me v.dekje nga regjimi komunist, dënim që iu kthye në 28 vjet b.urg  në b.urgjet e diktaturës. Mandela ose Madiba,...
Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit të madh shkodran Tonin Guraziu

0
Lavdia dhe tragjedia e pianistit Tonin Guraziu Në 10 janar u mbushën plot 18 vjet që mbylli sytë, në moshën 91...
Shqiperia 1985

Shqipëria e 85-ës: lidhje vetëm me Greqinë, Turqinë dhe Vietnamin – Nga Selim Mehmeti

0
Prishja e marrëdhënieve me Kinën do ta bënte thuajse të pashpresë lidhjen e Shqipërisë me vende të tjera. Një kronikë e...

Raporti për Shqipërinë/ Qeveria amerikane më 1954: Janë zhdukur 16 mijë shqiptarë. Ja abuzimet,...

0
Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit i ka kërkuar ambasadës amerikane dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri...

Historia e memaliotit që i shpëtoi jetën Enver Hoxhës!

0
Një rrëfim i rrallë për këpucarin Baço Xhezo, shoku i fëmijërisë i ish-diktatorit  Nga Edmond Ismailati E konsideroj fatkeqësi, nëse humbasim fakte,...

Aktorët me “biografi te keqe” Robert Ndrenika, Anagnosti dhe Shyti të largohen nga teatri

0
Libri i Kaloçit / “Shkrimtarët dhe artistët…”, publikon relacionin sekret të të vitit 1977 të sekretarit të Partisë të Tiranës,...
error: INFORMACION I RUAJTUR