Histori

Home Histori

Letra e Beqir Ballukut për Enverin, Mos më quani armik, kam pasur koncepte borgjezo-revizioniste,...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon letrën e plotë të ish-Ministrit të Mbrojtjes, Beqir Balluku për Enver...

‘Kanë arrestuar sopranon’, Historia prekëse e vajzës korçare

... përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat... të shuhet zëri i...

Henry Smith Williams 1904, “…Shqiptarët janë popullsia më e vjetër në Europë”

Përkthyer e përshtatur: Altin Kocaqi Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europinë

“Radioloja’ e Sigurimit Shqiptar, fjalët e koduara që futën në kurth Hamit Hatjanin, maj...

Nga FERDINAND DERVISHI Pashtriku, 31 korrik 2019: Fjalët e koduara që futën në kurth Hamit...

Shkrim botuar në Francë, në vitin 1653, Te Skënderbeu e shoh Pirron, e shoh...

Prifti, At Nicolas Caussin, ka lindur në vitin 1583 në qytetin francez të Troyes. Ndërroi jetë në 1651....

URT, nga punishte 30 m², në uzinë gjigande

Radiot dhe televizorët e parë u prodhuan me pjesë të adaptuara, të gjetura në inventarin e magazinave të...

Korçaret e bukura dhe prika e tyre e kripur

Është një foto e rrallë e vitit 1931 e që nuk i dihet mire origjina. Ka që...

Sot në histori, 16 Tetori në kalendar

16 Tetor 1934, Marshimi i gjatë Komunistët e organizuar kinezë përshkojnë linjat e armikut nacionalist...

Më 1919 hapet Normalja e Elbasanit, e para shkollë e arsimit profesional, në gjuhën...

Normalja e Elbasanit, e hapur në dhjetor të vitit 1909, është shkolla e parë e arsimit profesional arsimor...

Herbert për shqiptarët: Të bukur, inteligjentë, trima, besnikë, por kundër rendit shtetëror…, dhe Perandoria...

Ky është një përkthim i pjesshëm nga libri ‘A record of eastern travel’ (Një shënim nga udhëtimi në...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR