Histori

Home Histori

EMRAT: Cilët janë deputetët që kanë hapur seancën e parë të Kuvendit nga viti...

Një foto e deputëve shqiptarë e vitit 1926 Ne nisje te punimeve te legjislatures se re te Kuvendit pas zgjedhjeve te...
Hysni Kapo

‘Në burg, si gjithë të tjerët’, fjalët e Hysni Kapos për nipin e tij...

Vullnet Thanasi, ish-oficeri i Sigurimit të Shtetit dhe më pas “diplomat” pranë Ambasadës Shqiptare në Pragë, nuk ishte i vetmi...

Fletorja e fshehur me poezi e Gonxhe Bojaxhiut – Shenjtores Tereza

Kujtimet e të vëllait, Lazrit: Fëmijëria dhe largimi nga Shkupi “Ajo ishte një vajzë normale, mbase pak e tërhequr dhe e...

Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë

Entela Resuli – DITA Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur....

Kush ishte filantropi Thoma Turtulli që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun dhe spitalin...

Dikur e njihnin të gjithë. Sot pak njerëz në Korçë e jashtë saj dinë për të. Ai ishte një nga...

Kush ishte Zonja e Parë e Prishtinës në 1941-1944?

Foto: Nga e majta në të djathtë: Stella Velle dhe Hysen Prishtina fotografuar ditën e kurorëzimit në një studio italiane...
Pjeter Arbnori

Le të kujtojmë Pjetër Arbnorin, Mandelën e Ballkanit

I d.ënuar me v.dekje nga regjimi komunist, dënim që iu kthye në 28 vjet b.urg  në b.urgjet e diktaturës. Mandela ose Madiba,...
Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit të madh shkodran Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit Tonin Guraziu Në 10 janar u mbushën plot 18 vjet që mbylli sytë, në moshën 91...
Shqiperia 1985

Shqipëria e 85-ës: lidhje vetëm me Greqinë, Turqinë dhe Vietnamin – Nga Selim Mehmeti

Prishja e marrëdhënieve me Kinën do ta bënte thuajse të pashpresë lidhjen e Shqipërisë me vende të tjera. Një kronikë e...

Raporti për Shqipërinë/ Qeveria amerikane më 1954: Janë zhdukur 16 mijë shqiptarë. Ja abuzimet,...

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit i ka kërkuar ambasadës amerikane dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR