22 Janar 1788, lindi Lord Bajron, poeti anglez, mik i Shqiptarëve

0
Lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me...

“Kombinati”, si e shkatërruan shqiptarët dhuratën e Stalinit

0
Reportazh/ Pak fjalë dhe disa  foto për ish-kombinatin e tekstileve “Stalinit”. Jeta dhe prodhimtaria para dhe pas viteve...

Kongresi i Lushnjës, 100 vjet më parë ndaloi copëtimin e Shqipërisë

0
100 vjet më parë, më 21 janar 1920 u shkrua një nga faqet më të rëndësishme të historisë...

Një rrëfenjë për Tiranën dhe disa emra të paharrueshëm

0
Nga Përparim Kabo Përparim Kabo Qyteti shkruante George von Hann sipas...

Si shqiptarët krijuan para 100 vitesh kartmonedhat secili për vete

0
Kartëmonedha e parë shqiptare lindi në Shkodër. Si sot 100 vjet më parë ishte bashkia e këtij qyteti...

100 vjet nga Kongresi i LUSHNJES

0
Nga studjuesi dhe historiani Gjergj Marku Kongresi u mbajt në Lushnje nga data 21 deri...

Anija “Tirana”, 12 mijë tonëshe – Nga Kozma Borova

0
Anija "Tirana", 12 mije ton. Foto e viteve 70. - Nga Kozma Borova Shpjegimi i...

Tirana vendbanim arbëror i para vitit… 1372

0
Ndërsa Tirana ka hyrë në 100-vjetorin e shpalljes si kryeqyteti i Shqipërisë, diskutohen shumë teza, se kur janë...

Shkodër 1979, Si u përjashtuan nga lagjja e re e pastërmetit, familjet kundërshtare

0
Me punë vullnetare, për pesë muaj, në Shkodrën e vitit 1979, u rindërtuan lagje dhe fshatra të reja,...

Historia e këngës simbol të arbëreshëve

0
“Moj e bukura More”, një prej këngëve më popullore dhe që konsiderohet simbol i rëndësishëm i arbëreshëve të...
error: INFORMACION I RUAJTUR