KATEGORI

Home KATEGORI

Kujtimet e shkrimtarit francez në Tiranën e vitit 1932, “Në klubin e tenisit njoha...

Kujtimet e shkrimtarit francez në Tiranën e vitit 1932:“Në klubin e tenisit njoha një profesoreshë shqiptare. Nga e...

Thanë se “ka lindur një yll”, sopranoja shqiptare rrëfehet pas bujës në “La Scala”

ANILA DEDAJ/ E ëndërronte “La Scala”-n sopranoja shqiptare Enkeleda Kamani. E tani (2 vite pas pranimit në Akademi) që...

Studiuesi italian rrëfen vizitën në 1984, Debati në Rinas për thonjtë e lyer, dhe...

ALMA MILE/ Mund të duket e çuditshme sot që njeriu, i cili e njeh aq mirë letërsinë shqipe,...

Libri rikthen në skenë aktoren Anisa Markarian

Nga Ilir Shyta Rikthehet në skenë Anisa Markarian. Gracka e saj ka qenë romani i...

Kadri Roshi mungon në festivalin që mban emrin e tij

Një bisedë me të birin, Kliti Roshin, në 95-vjetorin e lindjes së artistit të madh të skenës dhe...

ABDYL FRASHËRI, “Plaka autoktone” në Akropol ka më shumë se 200 mijë shqiptarë

Me habi pamë se gazeta e rëndësishme “Republique Française”, e cila në polemikën e saj të zakonshme kurrë...

Çfarë humbe mos e kërko, ç’ke në dorë mos e lësho, Fjalë të urta...

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. Miku i mikut tim, është edhe miku im.

Shqiptarja Cecilia Laca, violina e parë në San Carlo të Napolit

Cecilia Laca është një nga artistët e shumtë shqiptarë që në fushën e instrumenteve, baletit apo operistikës po...

Miratohet projekti për restaurimin e shtëpisë së At Gjergj Fishtës

Bashkia e Lezhës dje ka marrë vendim që të restaurohet shtëpia e At Gjergj Fishtës, politikanit dhe atdhetarit...

Filantropi qe ngriti 127 shkollat shqipe

Një shkrim studimor e ka zanafillën ndonjëherë nga ndonjë shkak apo vlerësim që bëhet nga të tjerët. Ashtu...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR