KATEGORI

Home KATEGORI

Kur Parisi nderonte me kortezh madhështor Iliaz Vrionin (Foto Galeri)

Iliaz Vrioni (1882-1932), një nga politikanët eruditë shqiptarë gjatë viteve ’20, ka shërbyer tri herë si kryeministër i Shqipërisë. Pinjoll i...

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, zëëmbli i jares shkodrane

Nga Albert Vataj – Prej një viti, rrugëve të Shkodrës i ka munguar ai, ai që erdhi me këngë në buzë...
video

“ZENUN ALBANEZI”, HUMOR NGA ESTRADA PROFESIONISTE E QYTETIT TE DURRESIT

Nga spektakli “E shtuna gazmore e nje qyteti”; interpretojne aktoret: Fadil Hasa; Muharrem Hoxha; Roland Koça; Liri Lushi. https://youtu.be/YikFVvpNFF8
Marie Logoreci

Marie Logoreci (1920- 1988) aktore e merituar e skenës dhe filmit shqiptar

Marie Logoreci lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, Shqipëri. Ishte aktore shqiptare e teatrit dhe filmit. Pioniere...

Kemi më tepër nevojë për humanizëm sesa për makina

Nga Charlie Chaplin Jeta mund të bëhet e lirë dhe e bukur, por ne jemi...

“KOMBËTARJA” E PARË SHQIPTARE E FUTBOLLIT

Ishin vitet '20. Këta fëmijë të vuajtur nuk dinin se ç'ishte loja me top e mbase edhe vetë...

Shetitje nga Edison Ypi

Hajduta, thashethemexhinj, dembelë, shpifarakë, intrigantë, llafazanë, hipokritë, dallkaukë, rroça, poça, pyka, tyça, tyta; mblidhuni. Mblidhuni dhe ejani. Si zakonisht; Ju në krye,...

Fotot e rralla – Tirana para 100 viteve (FOTOALBUM)

Një shprehje thotë se një foto vlen sa një mijë fjalë. Këto janë disa fotografi, që na kthejnë pas në...

“Vijoj ta vajtoj si ditën kur u nda nga jeta”, Tani jetoi me filzofinë...

Në një rrëfim të ndjer kompozitori Pirro Çako ka ndarë pasditen e sotme momentet e fundit të babait...

Urimi i Migjenit për Vitin e Ri 1937, për çfarë do t’i uronte shqiptarët...

Urime për vitin 1937 Migjeni “Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për...

MOS HUMBISNI