Aktore

Home KATEGORI Aktore
video

ROBERT NDRENIKA (KAPTERI) – BATUTA NGA FILMI “SHEMBJA E IDHUJVE” – VIDEO NGA AKTORET...

Jeta Robert Ndrenika lindi në Tiranë, në 1942. Në vitet 1960-1964 ka studiuar për aktor ne Shkollën e Larte "Aleksander Moisiu"....
video

ROZA ANAGNOSTI NE ROLIN E MESONJESES NE FILMIN “MESONJETORJA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

Roza Anagnosti lindi më 27 tetor 1943 në Tiranë, Shqipëri, aktore e shquar e Teatrit Kombëtar dhe kinematografisë, bashkëshorte e regjisorit po ashtu mjaft të njohur Dhimitër...
Viktor Gjika

Arkitekti i filmit shqiptar, nje nder regjizoret me te medhenj, Viktor Gjika

Viktor Gjika (1937 – 2009)Lindi më 23 qershor 1937 në Korçë. Studimet e larta i kreu në Institutin Kinematografik “VGIK”...
Eglantina Kume

Eglantina Kume: Gocat e Durrësit janë si deti, i rezistojnë kohës

Një portret për aktoren e mirënjohur të kinemasë shqiptare. Si në rininë e parë Jeta e saj është e ndarë në tre...
Zef Deda

A ka “tragjizëm” fëmijëria e Zef Dedës?

Më lejoni t’ju paraqitem: Kam lindur më 27 korrik 1950 në lagjen Fushë-Firej, në Shkodër. Jam i biri i Pjetër...
Zef Jubani

Aktori Zef Jubani (1910-1958)

Zef Jubani (1910-1958). Aktor. Lindi ne Shkoder. Qysh kur ndoqi shkollen e jezuiteve ne qytetin  e lindjes, mori pjese ne...
Ismail Zhabjaku

Regjizori, skenaristi dhe aktori Ismail Zhabjaku (1932-1992)

Ismail Zhabjaku (1932-1992). Regjisor filmi. Lindi ne Shkoder, me 4 mars. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve, dega e kantos,...
Kadri Roshivideo

MIRENJOHJA E MUNGUAR, HOMAZH PER ARTISTIN E POPULLIT KADRI ROSHI (VIDEO)

Me gishtat e zverdhura nga tymi i duhanit, me floket e zbardhura nga deborat e viteve qe shkuan, me syte...
Kujtim Spahivogli

Kujtim Spahivogli, artisti rebel dhe disa sekrete nga internimi

Babi im, Ridvani, erdhi me këtë fotografi të rrallë nga Italia. Në fakt, është e vogël sa 4 kuadrate çokollate,...

Mevlan Shanaj: Filmat e komunizmit me “shpjegim?! Çfarë idiotësie!

Nga Entela Resuli Në vendin tonë  po qarkullon një përpjekje për të ndaluar filmat e kohës së komunizmit për të mos...
Loading...

MOS HUMBISNI