Aktore

Home KATEGORI Aktore

Aktorja Pranvera Lumani (Veizi)

Pranvera Lumani (Veizi). Aktore. Ka lindur në Berat më 13 maj 1965. Ka mbaruar studimet ne Insitutin e Larte te...

Na ishte një herë Estrada e Tiranës (foto ekskluzive)

Me ndarjen nga jeta të aktorit Vegim Xhani, ikën edhe një nga aktorët e shqar të trupës së mirënjohur të...
Elida Cangonjivideo

NE KUJTIM TE AKTORES DHE MJEKES ELIDA CANGONJI

Elida Cangonji (31 tetor 1953 - 28 nëntor 2016) ishte një psikologe dhe aktore shqiptare. Ishte një nga...

Rikard Ljrarja dhe Tinka Kurti, dy aktorët e jashtëzakonshëm shkodranë

Besoj se nuk ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një film në të cilin, në rol kryesor a...
Astrit Cerma

ASTRIT ÇERMA – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Astrit Çerma u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit Skampa" të Elbasanit. Studioi për...
Luftar Paja

Luftar Paja: Si u bëra me gjashtë vëllezër dhe një motër

Na ishin njëherë gjashtë vëllezër e një motër, ose ndryshe aktorët Luftar Paja, Nestor Pogaçe, Fuat Boçi, Todi Llupi, Arqile...
Jani Riza

Artisti i Merituar Jani Riza – ( 17 Janar 1941- 24 tetor 1988 )

Jani Riza është aktor shqiptar. Ai ka lindur në Korçe, në 17 janar të vitit 1941 dhe ka përfunduar Akademinë e Arteve në degën Drame. Menjëherë...
video

Skena e Kadri Roshit në filmin që u zhduk nga regjimi pas ndarjes nga...

Në vitin 1980 regjisori Kujtim Çashku, pas filmit “Ballë për ballë”, mori përsipër një tjetër vepër nga krijimtaria...
Zhaklina Dhimojani

Si duket “Mimoza Llastica” tashmë 50 vjeçe

Jeta në Zvicër e Zhaklina Dhimojanit pas largimit nga Shqipëria në vitet ‘90-të, dhe ambiciet për ta bërë të bijën...
Balle per balle - Foto nga Aktoret Shqiptare

Xhirimi i filmit “Ballë për ballë” me batiskafin e djemve durrsakë

Filmi “Ballë për ballë”, i regjisorëve Kujtim Çashku dhe Piro Milkani, i realizuar në vitin 1979, ka në qendër të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR