Matilda Makoci

Aktorja e talentuar, Matilda Makoçi

0
Matilda Makoçi është një aktore shqiptare. Ka lindur në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, më 19 prill 1963. Mbaroi Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1985, në...

Lec Bushati aktori që mbajtin gjithnjë të tendosur tensionin e brendshëm shpirtëror të lojës...

0
Lec Bushati, lindi me 10 Korrik 1923 në Shkodër. Qysh nxënës në Kolegjin Saverian të qytetit interpretoi në...

Rrëfimi ndryshe i aktores Yllka Mujo: “Fëmijët, martesa dhe mesazhi nga Richard Gere”

0
Yllka Mujo është një nga aktoret më të dashura të skenës shqiptare. Dhe nga më të mirat. Asaj i ka...

Tomka dhe shokët e tij

0
Filmi "Tomka dhe shokët e tij" prodhim i kinostudios Shqipëria e Re i vitit 1977. Regjisor: Xhanfize Keko, Skenari: Nasho Jorgaqi,...

Aktori i shquar i skenës dhe ekranit Sulejman Pitarka

0
Sulejman Pitarka është një personalitet i madh. Ky artist intelektual, falë aftësive të tij të jashtëzakonshme, ka realizuar në teatër...

Aishe Stari, aktorja që e shpërthente spektatorin në të qeshura ende pa folur, –...

0
PORTRET/Aktorja njohur e estradës së Durrësit, “Artistja e Merituar”, me 40 vjet në skenë dhe plot 200 role...
Artur Gorishti

Aktori i mirnjohur Artur Gorishti

0
Artur Gorishti është aktor dhe regjisor shqiptarë. Lindi me 21 shkurt 1962. Edhe pse ka shumë vite që është larguar nga Shqipëria, në kujtesën e publikut kanë mbetur...

Ishin bashkë në filmin “Çdo stinë”, aktorja zbulon ç’e lidh sot me Arben Imamin

0
Teksa foli për filmin “Në çdo stinë” ku ka luajtur së bashku me Arben Imamin (ish-ministri i Mbrojtjes në...

Lavdia dhe Pavdekshmëria e “Kapedanit” të filmit shqiptar

0
Tre vjet pa Artistin e Popullit Albert Vërria, pse aktorin e thërrisnin me emrat e personazheve, Xha Sulo, Nuri Beu,...

Aktori Shkodran, Ramiz Rama (1938-2015)

0
RAMA, Ramiz (1938-2015). Aktor. Lindi ne Shkoder. Mbaroi shkollen e larte per aktore “Aleksander Moisiu”*, me 1963, dhe...
error: INFORMACION I RUAJTUR