Eduart Çala

EDUART CALA NE FILMIN SHQIPTAR (VIDEO)

0
Eduart Cala, ka lindur ne Elbasan me 19.09.1950. dhe vazhdon te banoje po aty. Po ne qytetin e tij u arsimua...

Nikolla Llambro, Profili ballkanik i një aktori

0
Filmi i regjisorit grek, Thanasis Sarantos, “Maria”, prezantohet në Festivalin e Filmit që po mbahet në Pogradec/ Nikolla Llambo tregon...
Fatbardh Smaja

Aktori Fatbardh Smaja (1956-2015)

0
Fatbardh Smaja lindi me 2 shtator 1956 ne qytetin e Shkodres. Fatbardh Smaja ka studiuar ne fillore per violincel, e...
Andrea Pepi

Aktori Andrea Pepi

0
Andrea Pepi lindi ne qytetin e Korces ne vitin 1950. Arsimin e mesem e kreu ne gjimnazin R.Qirinxhi.U aktivizua gjate...
Guret e shtepise sime

Gurët e shtëpisë sime – Përmbajtja dhe aktorët

0
Filmi "Gurët e shtëpisë sime" prodhim i vitit 1985. Regjia : Dhimitër Anagnosti. Skenari : Dhimitër Anagnosti. Producent : Shqipëria e re. Muzika : Kujtim Laro. Përmbajtja e filmit Lufta e...
Sander Prosi

CILI ISHTE FUNDI TRAGJIK I TË MADHIT SANDËR PROSI, MISTERI I VDEKJES DHE ÇFARË...

0
Nga Albert Vataj 31 vite më parë u nda nga jeta Sandër Prosi, zëëmbli i skenës, stomatologu që magjepsi me personalitetin...
Artur Gorishti

Aktori i mirnjohur Artur Gorishti

0
Artur Gorishti është aktor dhe regjisor shqiptarë. Lindi me 21 shkurt 1962. Edhe pse ka shumë vite që është larguar nga Shqipëria, në kujtesën e publikut kanë mbetur...

Neki Shkaba – Historia e parrëfyer e një prej 10 aktorëve më të mirë...

0
“Sipas rrëfimeve të kolegëve, vazhdon të tregojë Koço Qendro, Neki Shkaba, ishte një aktor i talentuar, i aftë të luante...
Historiani dhe kameleoni

Historiani dhe kameleonët – Përmbajtja dhe rolet

0
Filmi "Historiani dhe kameleonët" prodhim i vitit 1988. Regjia : Saimir Kumbaro. Skenari : Qamil Buxheli & Saimir Kumbaro. Producent : Shqipëria e re. Muzika : Aleksandër Lalo. Përmbajtja e filmit Vitet...
Kur xhirohej një film

Kur xhirohej një film – Përmbajtja dhe rolet

0
Përmbajtja Filmi trajton një temë të rëndësishme sociale në lidhje me familjen. Një film i ri po xhirohet në një qytet...