Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture
video

ROBERT NDRENIKA (KAPTERI) – BATUTA NGA FILMI “SHEMBJA E IDHUJVE” – VIDEO NGA AKTORET...

Jeta Robert Ndrenika lindi në Tiranë, në 1942. Në vitet 1960-1964 ka studiuar për aktor ne Shkollën e Larte "Aleksander Moisiu"....
video

ROZA ANAGNOSTI NE ROLIN E MESONJESES NE FILMIN “MESONJETORJA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

Roza Anagnosti lindi më 27 tetor 1943 në Tiranë, Shqipëri, aktore e shquar e Teatrit Kombëtar dhe kinematografisë, bashkëshorte e regjisorit po ashtu mjaft të njohur Dhimitër...
video

A e dini kush e ka shkruar tekstin e këngës së famshme “Baresha” (VIDEO)

Kënga e famshme “Baresha” vulë e përhershme e Bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarusha është këngë perlë shqiptare që po i...

Qytetet e bukura të Shqipërisë

Ka shumë arsye përse duhet ta vizitoni Shqipërinë. Është një vend vërtet unik dhe autentik. Në çdo kthesë, njeriu ndeshet...
video

Mozaikët e rrallë në qytetin e Durrësit (VIDEO)

“A jeni kurioz për të parë mozaikët e rrallë apo të provoni vet sesi ndërtoheshin këto vepra arti dikur? Atëherë...

Pazari i Vjetër i Shkodrës, “hipermarketi” më i madh mesjetar i Ballkanit

Pazari i vjetër në Shkodër në kohën e lulëzimit të tij, u bë vërtetë një qytet i madh tregtar midis...

Një foto e qeshur e gazetares së parë femër shqiptare

Gazetarja dhe botuesja e parë shqiptare femër ( profesioniste) Ikbal Çika duket e qeshur në një foto bërë publike nga...
Demir Hyskjavideo

ARTISTI I POPULLIT DEMIR HYSKJA NE ROLIN E TIJ TE FUNDIT

Tuneli sjell mjeshtërisht nga idea ..regjia dhe produksioni i Ilir Harxhit.E gjithë kjo tablo paraqet fasadën e korrupsionit që vjen...
Viktor Gjika

Arkitekti i filmit shqiptar, nje nder regjizoret me te medhenj, Viktor Gjika

Viktor Gjika (1937 – 2009)Lindi më 23 qershor 1937 në Korçë. Studimet e larta i kreu në Institutin Kinematografik “VGIK”...
Eglantina Kume

Eglantina Kume: Gocat e Durrësit janë si deti, i rezistojnë kohës

Një portret për aktoren e mirënjohur të kinemasë shqiptare. Si në rininë e parë Jeta e saj është e ndarë në tre...
Loading...

MOS HUMBISNI