Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture
video

Homazh për ikonat e kolonave zanore të filmave shqiptarë

Dy nga ikonat më të mëdha të kinematografisë shqiptare (e jo vetëm) kompozitorët, Aleksandër Peçi dhe Aleksandër Lalo vijnë sot...

“Tuneli”, filmi i ri shqiptar mbi politikën mbledh aktorët më të mirë të kinematografisë

Vahiti është një aktivist politik, i cili plagoset gjatë një demostrate, kur partia e tij ishte në opozitë, por që ...
Gegë Marubi në vitin 1981

Gegë Marubi – i fundit i marubëve të mëdhenj – Nga Qerim Vrioni

Gegë Marubi ishte i treti dhe ndoshta i fundit i yllësisë zulmëmadhe të fotografisë shqiptare me emrin MARUBI, me vlera...

“Vdiq mbreti, rroftë mbreti” premiera e parë e 2018 në teatër

“Vdiq mbreti, rroftë mbreti” vepra e shkruar nga Ferdinand Hysi nën regjinë e Elma Dorezit, do të vijë premierë më...

Skenari për filmin “Guna përmbi tela” dhe censura e gërshërëve

Duro Mustafai Duhet të ketë qenë shtatori i vitit 1959. Në festën e Drashovicës, që...

Një histori e patreguar me Parti, kur xhirohej “Dimri i Fundit”

Nga Roland QAFOKU Ka një histori reale në vitin 1976 nga xhirimet e filmit “Dimri i fundit” me temë Luftën...

“Beni ecën vetë” , Herion Mustafaraj – Intervistë për Aktorët Shqiptarë

Kjo ishte fjalia e fundit e një rrëfimi të gjatë nga aktori i njohur shqiptar Herion Mustafaraj. Në fakt shumë...

“Bohemi” JAKU GOJA, na la dhe fluturoi si engjëll

Nga Agim Xhafka Nuk ka të bëjë me Francesko Gojën. Është shqiptar,më saktë ishte se...

Macaulay Culkin: Ende i di përmendësh rreshtat e skenarit të filmit “Home Alone”

Macaulay Culkin “merr famë” më shumë gjatë sezonit të festave, sepse filmi në të cilin ai ka luajtur, “Home Alone”...

Përlotet këngëtarja Merita Halili, duke rrëfyer për fillimet e jetës në ShBA

Këngëtarja e njohur, Merita Halili, ka qenë e ftuar së fundmi në emisionin “Rreze Dielli”, ku ka folur...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR