Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture

Rrëfehet i madhi Reshat Arbana, Jetën dua ta mbyll me nder…

Zëri i tij është si një monument i gjallë kulture. Edhe kur thotë gjënë më të thjeshtë, të...

Tinka Kurti, aktorja që shenjtëroi nënën në artin skenik shqiptar, Nga Albert Vataj

Megjithëse ka lindur në Sarajevë më 17 dhjetor 1932, ajo është shprehur se: “Unë jam aktore e Shkodrës....

“Merlin Monro” e Shqipërisë që hyri në çdo shtëpi shqiptari

Silvana Braçe është emri i një ndër femrave më të bukura të historisë së ekraneve shqiptare,

“Abbey Road” i The Beatles, ngjitet përsëri në vendin e parë, si albumi më...

Albumi i famshëm "Abbey Road" i The Beatles ngjitet përsëri në vendin e parë si albumi më i...

Luan Zhegu, kolegu i vetëm të cilit Alida Hisku i tha se do të...

Një festë e vecantë iu organizua Luan Zhegut tek “ Rudina“, në Tv Klan me rastin e...

Ky komb, me gjithë ca të liga që ka, është kombi ynë, Faik Konica

“Urrejtja partiake shpesh merr përparësi ndaj instinktit kombëtar.” “Frika të bën të thuash broçkulla.”

Louis de Funès, komediani i paharruar francez (1914-1983)

Louis Germain David de Funès de Galarza 31 korrik 1914 - 27 Janar...

Simon Rrota: Të marrë e injorant ka gjithkund

Shkruan Ilnisa Agolli. Është një tablo ditari me penelata sinqeriteti, me gjuhën e sakrificës dhe...

Norman Wisdom, Pitkini filmat e të cilit ishin thellësia e nevojës sonë për çlirim...

Nga Albert Vataj “Komedia ime është për fëmijë nga mosha tre në 93 vjeç. Njeriu...

Përralla e shqiponjës

Një djalosh kishte dalë për gjah në malet e Shqipërisë. Një shqiponjë fluturoi sipër tij dhe u ndal...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR