“Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s’kemigjë...

0
Shkrimtari“Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s’kemigjë për të thënë. Falna...

‘Kush hap një shkollë, mbyll një burg’ – Viktor Hygo

0
Sot shënohet 133 vjetori i hapjes së shkollës së parë shqipe, e cila u hap në vitin 1887...

7 Marsi i mësuesve dhe Mësonjëtores së parë shqipe, 133 VITE NGA KRIJIMI I...

0
Kjo e shtunë përkon me festën shumë të dashur për shqiptarët, 7 Marsi, e njohur ndryshe si ‘Dita...

7 Mars 1827, lindi Kostandin Kristoforidhi, një nga studiuesit më të shquar Shqiptar të...

0
Shqipëria sot kremton ditëlindjen e Kostandin Kristoforidhit, një nga studiuesit më të shquar të shekullit të XIX.

Vaçe Zela – Ëndrra ime, 1963

0
Larg, larg, larg, atje në fshatin timKur e vogël bridhja qysh n'agimFllad i ëmbël, flladi mëngjezorAh, sa fort,...

7 Mars 1939, lindi ylli i këngës Shqiptare, e madhja Vaçe Zela, e kujtojmë...

0
Vaçe Zela është këngëtare shumë e njohur. Vaçe Zela, artiste e popullit dhe këngëtare me famë të...

Shprehje për mësuesit. Dita e mësuesve, 7 Marsi.

0
“Teknologjia eshte vetem mjet. Per te bere qe femijet te punojne sebashku dhe te motivohen, mesuesi eshte me...

7 Marsi, Si lindi festa e mësuesit dhe historia e saj

0
Sot festohet “Dita e Mësuesit”, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë,...

7 Marsi, dita e mësuesit

0
7 Marsi, Dita e Mësuesit, shënohet si një ngjarje me rëndësi kulturore në gjitha trojet tona shqiptare. Në...

Gjeniu shqiptar, vetëm 5 vjeç dhe ka lexuar 700 libra

0
Dionis Senjo është djali i një çifti onkologësh nga Tirana. Është vetëm 5 vjeç dhe ka plot 2222...
error: INFORMACION I RUAJTUR