Guljelm Radoja

Guljelm Radoja: Jeta ime si përrallë, e nisa si “armik” dhe xhirova 26 filma...

0
Askund tjetër nuk mund ta intervistoja Guljelm Radonë, veçse buzë detit. Në Durrësin që e mirëpriti pas shumë peripecish, për...

Deklarata e aktorit Gëzim Kruja: “Futbollistin e lë këmba, kurse artistin e lë…”

0
Gjatë bisedës që po zhvillohej në emisionin e sotëm të “Zonë e Lirë” me aktorët e shfaqjes më të re...
Jani Riza

Artisti i Merituar Jani Riza – ( 17 Janar 1941- 24 tetor 1988 )

0
Jani Riza është aktor shqiptar. Ai ka lindur në Korçe, në 17 janar të vitit 1941 dhe ka përfunduar Akademinë e Arteve në degën Drame. Menjëherë...
Luftar Paja

Luftar Paja: Si u bëra me gjashtë vëllezër dhe një motër

0
Na ishin njëherë gjashtë vëllezër e një motër, ose ndryshe aktorët Luftar Paja, Nestor Pogaçe, Fuat Boçi, Todi Llupi, Arqile...
Zhaklina Dhimojani

Si duket “Mimoza Llastica” tashmë 50 vjeçe

0
Jeta në Zvicër e Zhaklina Dhimojanit pas largimit nga Shqipëria në vitet ‘90-të, dhe ambiciet për ta bërë të bijën...

Skena e Kadri Roshit në filmin që u zhduk nga regjimi pas ndarjes nga...

0
Në vitin 1980 regjisori Kujtim Çashku, pas filmit “Ballë për ballë”, mori përsipër një tjetër vepër nga krijimtaria...
Balle per balle - Foto nga Aktoret Shqiptare

Xhirimi i filmit “Ballë për ballë” me batiskafin e djemve durrsakë

0
Filmi “Ballë për ballë”, i regjisorëve Kujtim Çashku dhe Piro Milkani, i realizuar në vitin 1979, ka në qendër të...
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

0
Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...
Lazer Filipi

Lazër Filipi, aktori që luajti Leninin…

0
Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921, është aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar....
Fillrojtësi Dedë, historia e ngjarjes reale që u bë film

Fillrojtësi Dedë, historia e ngjarjes reale që u bë film

0
Nga Ferdinand Dervishi Quhej Dedë, u nis të rregullonte linjën telefonike pasi bëri një dorë gallatë me shokët beqarë dhe pasi...
error: INFORMACION I RUAJTUR