ATDHEU – Esé nga MUSTAFA MERLIKA KRUJA

0
Ç’âsht kjo fjalë e madhnueshme qi bân m’u dridhun shpirti i njeriut kur i tingllon aqë âmbël por edhe aqë...

Këngëtarja shqiptare në SHBA, i kushton këngë të prekurve nga tërmeti

0
Enisa Nikaj është një këngëtare me origjinë shqiptare që jeton në New York. E prekur nga tra, gjedia...

Zbulohet dorëshkrimi i rrallë i Lasgush Poradecit i vitit 1979 dërguar vajzës së tij,...

0
Dashnor Kaloçi – “Kostandinë, sa e rëndë është jeta, por ka dhe njerëz të mirë si Kadareja…?!” – Letra:...

“Sa të çlirojë Shqipërinë edhe erdha…” E mbani mend Partizanin e vogel Velo? Ja...

0
“Sa të çlirojë Shqipërinë edhe erdha…” E mbani mend batutën e djalit me theks jugor në filmin me temë patriotike...

Francesk Radi – Mora Mandolinen

0
(dy herë) Mora mandolinën dola në oborr O moj vajzë e vogël pse ma bën me dorë (refren) Vaj, vaj, vaj gishtat me kajmak O...

27 Janar 1950, lindi Agim Qirjaqi, aktori dhe regjizori i veçantë që u shua...

0
Agim Qirjaqi ishte një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në 27 janar 1950, dhe vdiq...

Edmond Budina, Djaloshi që kishte ëndrra

0
Fatmira Nikolli  – Shoh një burrë, që mezi i mban supet drejt. Ka një peshë të madhe mbi ta....

“Gratë janë të pabesueshme! Ti nuk thua asgjë, dhe ato kuptojnë gjithçka. Ato të...

0
Aktori, regjisori dhe producenti i filmit, George Timothy Clooney, jo rrallë herë në intervistat e tij apo fjalimet që ka...

Nuk Din Shkjau Me Mbajtë Miqsí, At Gjergj Fishta

0
Nuk Din Shkjau Me Mbajtë Miqsí! Por, s' din Shkjau me mbajtë miqsí!Aman, Zot, kur...

Vëllezërit Skali, Aleko regjisor dhe Taqo Babuci, ‘ aktor’ humori.

0
Vetëm historitë e humorit duket se janë kujtimi i vetëm për personazhet e Korçës; regjisorin e njohur Aleko...
error: INFORMACION I RUAJTUR