fbpx

Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture

Tano Banushi, figura e shquar e skenës, talenti i një begatie kontributesh të vlerta

Tano Banushi lindi në Shkodër, me 4 shkurt të vitit 1927. I ati i tij, Lluka, ishte ndër...

Si e krijoi në Pashaliman Luan Zhegu, këngën “Vajza dhe deti”

Gëzim Llojdia Këngët kanë lindur nga dashuria apo nga ndenja. Muzika është arti shprehjes së ndjenjave dhe...

“Vajzat e fshatit tim”

Ramiz Alia dhe Thanas Nano më dhanë çmimin e parë Unë në malësinë e Kërrabës...

Rrëfimi i “Artistit të Merituar”, Ilia Terpini, Si u realizuan filmat me skena masive

Intervistoi Leonard VEIZI Filmi “Ballë për ballë” ka qenë një nga filmat më...

Aktorja Yllka Mujo, bukuroshja në vite e ekranit dhe skenës

Yllka Mujo, lindi në Tiranë në vitin 1953. Mbaroi për kanto në Liceun Artistik dhe më pas për...

Zbulohet regjistrimi i rrallë, i Freddy Mercury, (Video)

Fansat e Freddy Mercury patën një surprizë të enjten që ndoshta për ta do të mbetet e paharrueshme....

Shpresa Bërdëllima:, Pas ‘Vajzave me kordele të kuqe’, fëmijët më godisnin me gurë si...

Ndryshe nga shumë aktorë që edhe pas largimit të hershëm nga Shqipëria, dikur, janë ftuar a pritur për...

Birçe Hasko:, Ne iu përshtatëm kohës së diktaturës, ata që sulmojnë filmat e komunizmit...

Nga Bardha Nergjoni Profesori i aktrimit, personazhi i mbi 30 filmave artistikë, aktori që është...

Tri vite me Demir Hyskën, amatorin që u bë aktor i madh

Nga Miho Gjini Me Demir Hyskën, nuk do te isha...

Aktori dhe regjisori elbasanas, Tomorr Himçi, (1943-2006)

Tomorr Himçi lindi ne Elbasan, me 20 gusht te vitit 1943. Mesimet e para i mori ne qytetin...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR