Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture

HOXHË HASAN TAHSINI, “Dashnor i dijes e shkencës, i së drejtës e së vërtetës”

Hoxhë Hasan Tahsini, një nga personalitetet e shquara të botës shqiptare, i arsimuar dhe i mirëformuar, ndihmoi jo...

Shkrimtarja Natasha Lako, rrëfen kinemanë me regjisorin Gjergj Xhuvani:, Në vend të një liturgjie,...

Shkrimtarja edhe skenaristja e njohur, Natasha Lako, rrëfen dimensionin e rrallë kinematografik të Gjergj Xhuvanit. Ajo shprehet se...

Korçarja që u bë yll në Hollywood

Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin...

PRONARË PSHERËTIMASH… – Nga Agim Doçi

PRONARË PSHERËTIMASH... U bëmë si të huaj me njëri-tjetrinndaj mbetëm pronarë psherëtimash...Në rradhë qëndrojmë të...

Filmi që Xhuvani po xhironte në Itali

Pasi kishte mbaruar xhirimet e filmit “Liqeni im” në Shqipëri, në fund të vitit të kaluar, GJergj Xhuvani...

Agni TODHRI, e para vajzë elbasanase e shkolluar në Perëndim

Përmendet me shumë respekt për vlerat e saj si mësuese, si metodiste dhe si qytetare tepër fisnike. Lindi...

Engjëjt nuk janë larg, Gjergj! 4 dekadat e Xhuvanit, në filmin shqiptar

E papritur dhe e dhimbshme vdekja e regjisorit Gjergj Xhuvani. Bota e filmit humbi një krijues, nga më...

Ylljet Aliçka:, Njohja ime me Xhuvanin, kur xhironim “Parullat”

Fatmira Nikolli – 18 vite më parë, karriera e Gjergj Xhuvanit shënonte një kulm, që e ngriti regjisorin në...

“Do iki të bëj filmin”, si e “gënjeu” regjisori i ndjerë familjen, gunga në...

Regjisori i ndjerë Gjergj Xhuvani që ndërroi jetë mesditën e sotme e kishte mbajtur të fshehtë gjendjen shëndetësore...

Luan Rama:, Gjergj Xhuvani, e dashura për të cilën jetoi, dhe dhimbja që e...

Fatmira Nikolli – Luan Rama ndodhej dje në Normandi kur i shkruaj ta pyes se si e ka njohur...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR