Drama e panjohur e VIP-ave që u rritën në jetimore, nga Kadri Roshi tek...

0
Foto të rralla e histori njerëzore të panjohura më parë brenda strehave vorfnore në Shqipëri janë publikuar sëfundmi. E mes...
Ema Qazimi

Kengetarja Ema Qazimi

0
Ema Qazimi është këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Është e bija e Pirros dhe Refijes, e lindur në Tiranë, më 18 nëntor1954. E...

Vaçe Zela, “Zëri i Artë i Shqipërisë”

0
“Zëri i Artë i Shqipërisë”, “Ikona e Shenjtë e Këngës Shqiptare”, “Mbretëresha e Këngës Shqiptare”, “Ylli Polar që vërtitet i...
Liri Lushi

Aktorja Liri Lushi

0
Liri Lushi është aktore shqiptare e lindur në Tiranë, Shqipëri ne 1954. Është diplomuar në Akademinë e Arteve të Bukura, Tiranë dega e Aktrimit. Karrierën...
Princesha Fevzia

Fevzia, shqiptarja më e bukur e botës

0
Dinastia e shqiptarëve në Egjipt  ka qenë një nga dinastitë më të shquara të botës moderne. Historinë e kësaj dinastie...
Birce Hasko

Aktori Birçe Hasko

0
Birçe Hasko ka lindur në Dukat të Vlorës në 15 mars 1942 është aktor i njohur shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës së mesme...
Agim Shuke

Aktori Agim Shuke

0
Agim Shuke ka lindur në 8 prill të vitit 1942 në qytetin e Kuçovës. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e...

I madhi Tano Banushi, një relike e artë në gjerdanin e kulturës shqiptare

0
Athanas Banushi, i njohur nga publiku si Tano Banushi, lindi më 4 shkurt 1927 në Shkodër. Artist i Popullit, mjeshtër...

Agim Krajka për Parashqevi Simakun: Deri tani nuk i ka ardhur një zë i...

0
Intervistë nga Roland Qafoku Është e thjeshtë ta kuptosh sa e ka peng Parashqevinë: “E...
Tingujt e Luftes

Tingujt e luftës 1976 – Përmbajtja e filmit dhe rolet

0
Filmi "Tingujt e Luftës" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Xhanfise Keko Skenari: Flamur Topi Producent: Shqipëria e Re Muzika: Tish Daija. Përmbajtja e filmit Bardhi jetim shkon të punojë në qytet...
error: INFORMACION I RUAJTUR