Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture

Lazër Radi – Kontributi i pavlerësuar i një publicisti të talentuar – Nga ERILDA...

Gazetari, publicisti, shkrimtari dhe përkthyesi, pati një aktivitet të ethshëm publicistik, duke kaluar nëpër një kalvar vuajtjesh për bindjet që...
Nexhmije Pagarusha

NEXHMIJE PAGARUSHA, BILBILI I KËNGËS SONË

Nexhmije Pagarusha lindi më 7 maj 1933 në fshatin Pagarushë të Malishevës, ku ndoqi shkollën fillore, ndërsa shkollimin e vijoi...
Aleksander Rrapi

ALEKSANDER RRAPI – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Aleksander Rrapi lindi me 18 gusht 1963, ne qytetin e Beratit. Dashuria per artin e aktrimit ishte edukuar me shume...
Pandi Siku

PANDI SIKU – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Pandi Siku (1949-). Aktor. Lindi ne Tirane, me 28 korrik. Pas mbarimit te Institutit te Larte te Arteve* dega e...
Elida Cangonji

Elida Cangonji (31 tetor 1953 – 28 nëntor 2016)

Elida Cangonji u lind ne Tirane me 31 tetor 1953.Me profesion mjeke, u angazhua si aktore amatore ne nje sere...
Fadil Kujovska

FADIL KUJOVSKA – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Fadil Kujovska (1951-2014). Aktor. Lindi ne Tirane, me 14 shkurt. Kreu studimet e larta per aktor ne Institutin e Larte...
Princesha Fevzia

Fevzia, shqiptarja më e bukur e botës

Dinastia e shqiptarëve në Egjipt  ka qenë një nga dinastitë më të shquara të botës moderne. Historinë e kësaj dinastie...
Andon Qesari

Aktori Andon Qesari

Andon Qesari është aktor dhe regjisor shqiptar. Ai lindi në fshatin Qeparo të Vlorës më 27 qershor të vitit 1942....
Anisa Markarian

Aktorja Anisa Markarian

Anisa Markarian është aktore shqiptare me origjin armene (U lind në Tiranë, më 4 korrik 1962). Me profesion mjeke, por...
Astrit Cerma

Aktori Astrit Çerma

Astrit Çerma u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR