Art - Kulture

Home KATEGORI Art - Kulture
Fije qe priten

Reshat Arbana dhe Sami Ameni

Filmi “Fije që priten”. Roli i Sami Amenit Filmi “Fije që priten” me temë nga sigurimi i shtetit, nisi të xhirohej...

Sandër Prosi, ky luftëtar i madh i Lirisë dhe Pranvera që i mbylli sytë…

Njeriu që i dha drejtim frymës së kohës, me kredo në gjendjen e edukimit të artit nëpërmjet filtrit të së...

Një duartrokitje për ty, Agim Qirjaqi

Të kujtosh artistë kalibri si Agim Qirjaqi i bën mirë dhe keq vetes. Mirë në atë se si ia doli...

Melushe Bebeziqi: Balerina rebele në ‘Balshoi Teatër’

Nga Milena Selimi Karriera e saj pëson një rritje në majën e aisbergut të artit të kërcimit, në ‘Balshoi Teatër’, në...

Kadri Roshi – Aktori i njëmijë e një fytyrave

Ilnisa Agolli Aktori i njëmijë e një fytyrave! Kështu është cilësuar Kadri Roshi, për sa i takon galerisë së personazheve që...
Aleksander Moisiu

Moisiu, aktori gjenial

Franc Kafka, shkrimtari dhe filozofi i madh gjerman do e cilësonte si një zë unik në skenë. “Mimika dhe xhestet...
video

Shpëtim Shmili, një meteor mbresëlënës në kinemanë dhe teatrin shqiptar(video)

Shpëtim Shmili mund të konsiderohet si një meteor që shkëlqen në qiellin e një nate mbushur plot me yje. “Gjenitë...

Regjizori i talentuar MIT`HAT FAGU

MIT`HAT FAGU Eshte regjisor i filmit. I lindur ne Tirane me 4 shtator 1937. Ka mbaruar Liceun Artistik “Jordan Misja” ne dy...
Avni Resuli

Aktori dhe regjizori i talentuar Avni Resuli (1926-1988)

Avni Resuli lindi në vitin 1926 në Durrës dhe vdiq më 10 shtator të vitit 1988, ishte aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Pas një përvoje si amator në...
Spiro Urumi

Portret – Pasioni, simboli i jetës së Spiro Urumit

Spiro Urumi ishte njeriu i pasioneve të mëdha. Aktori i njohur i teatrit të Durrësit që është ndarë nga jeta...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR