“Fustani i Nexhmije Pagarushës më frymëzoi për fustanin tim të nusërisë”

0
Bilbili i muzikës, Nexhmije Pagarusha nuk ka “ngrohur” vetëm shpirtrat e shqiptarëve me zërin e këngët e saj,...

Opera e parë shqiptare “Mrika” premiera e se ciles u mbajt me 26.11.1959

0
Opera e parë shqiptare "Mrika" premiera e se ciles u mbajt me 26.11.1959 Kompozitor: Prenkë...

Londo: “Modeli” i falimentuar i shoqërisë sonë

0
Shfaqja “Miss Julie” e August Strindberg, ngjitet këtë fundjavë në skenën e Arturbinës. Regjisori Kiço Londo rrëfen aktualitetin...

Zelanda e Re dorëzon stafetën e para

0
Viti i Ri 2020, ka trokitur në Zelandën e Re. Zelanda e Re është vendi i parë...

Vaçe Zela përgjithmonë në Lushnjë – Kitara e Praruar

0
Vendoset në qytetin e saj të lindjes, shtatorja e këngëtares së njohur Vaçe Zela. Një këngëtare-ikonë e...

Ndarja nga jeta e aktorit Xhevdet Ferri, Meta – Na la pas një trashëgimi...

0
Presidenti Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të aktorit të mirënjohur të kinematografisë...

‘Të du unë si nana fmin’, të adhuroj o Prishtinë’

0
Nexhmije Pagarusha do të mbetet e paharrueshme në historinë e muzikës shqiptare, shkruan KultPlus. Sonte,...

Po rikthehen ‘Friends’

0
Ribashkimi i “Friends” është përfolur gjatë, mirëpo zërave u ka ardhur fundi pasiqë një episod i ri po...

Marlon Brando, për Stella Adlerin: Mirënjohës që kam qenë pjesë e shoqërisë dhe e...

0
Marlon Brando e quante Stella Adlerin – autoren e librit të njohur për aktrimin – një mjeshtre për...

Edhe në Athinë fillojnë pregatitjet për festat e nëntorit

0
Në Athinë fillojnë pregatitjet për festat e nëntorit, njofton Ministri i Shtetit dhe Diasporës në Shqipëri, Pandeli Majko,...
error: INFORMACION I RUAJTUR