E Pamundura – Ismail Kadare

0
E Pamundura Ka Njëzet Vjet Që Ti MungonZbrazëtirën Asgjë Se MbushNë Tryezën E Gëzimit A...

Londo: “Modeli” i falimentuar i shoqërisë sonë

0
Shfaqja “Miss Julie” e August Strindberg, ngjitet këtë fundjavë në skenën e Arturbinës. Regjisori Kiço Londo rrëfen aktualitetin...

Durrësi vlerëson 10 gratë e suksesshme të vitit, mes tyre dhe Luljeta Bozo

0
Në sallën e teatrit të pallatit të  Pallatit  Kulturës  “Aleksandër Moisiu” të qytetit të Durrësit  është organizuar eventi...

Aktori nuk e lë skenën, apo skena nuk e lëshon aktorin, Jetë të gjatë...

0
Aktori i madh i skenës dhe ekranit, Robert Ndrenika, feston sot 78-vjetorin! Mesazhet e urimit, janë të...

‘Falenderoj zotin që i takoj këtij populli me një kulturë të lashtë, të madhe...

0
Sot ndërroi jetë një ikonë e muzikë shqipe, një ikonë gjurmët e së cilës janë ta palëkundura në...

Nga Londra në Mynih, Ermonela Jaho duartrokitet sërish për magjinë e Verdit

0
Zëri më i mirë operistik, zëri i shqiptares Ermonela Jaho është duartrokitur këtë fundjavë edhe në Mynih. Sopranoja...

Shqiptarja që mahniti jurinë e “The Voice” në Belgjikë

0
Shqiptarja Gala Aliaj, me zërin e saj doli mahnitëse dhe u bë temë diskutimi në tërë Belgjikën për...

Durrës, 1914, Restoranti i Hotelit Klementi, i njohur gjithashtu si Hotel Evropa

0
Histori / Durrës, 1914. Restoranti i Hotelit Klementi, i njohur gjithashtu si Hotel Evropa. Pronarja e hotelit ishte...

SHPËTIM SHMILI – Një meteor mbresëlënës në kinemanë dhe teatrin shqiptar

0
Shpëtim Shmili mund të konsiderohet si një meteor që shkëlqen në qiellin e një nate mbushur plot me yje. “Gjenitë...

Regjisori shqiptar fitues i çmimit më të rëndësishëm në Australi

0
Lorin Terezi, regjisori shqiptar, në festivalin ”Flickerfest Awards” që mbahet në Australi, ka arritur të shpallet fitues në...
error: INFORMACION I RUAJTUR