‘Shpia e Agës’ dekorohet me katër çmime nga ‘Aswan International Women Film Festival’

0
‘’Shpia e Agës’’ prej momentit kur për herë të parë është dhënë premierë, nuk ka ndalur së korruri...

ARTPOLIS PRAG 8-MARSI, Gruaja është poezia e jetës!

0
Tetë karrige në skenë – tetë njerëz, për të cilët poezia ka rëndësi sa vetë jeta. Meli Qena,...

Kulla në Ankara ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Kosovës

0
Me rastin e 12 vjetorit të pavarsisë së Kosovës, në kullën në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, është ndriçuar...

Intelektualja shqiptare – nga Petraq Kolevica

0
Poezi nga Petraq Kolevica O grua intelektuale shqiptare! Sa himne mund të...

‘I vu’jtun jam në këtë jetë, sa të rrnoj e të vdes’

0
Qamili i Vogël do të mbetet përherë në historinë e muzikës popullore qytetare të trevave shqiptare.

13 Shkurt 1909, lindi artisti i teatrit të Shkodrës Adem Kastrati, e kujtojmë me...

0
Nga Xhahid Bushati Portret kushtuar Artistit të Merituar (13.02.1909 – 14.06.1972), i cili luajti me...

Xhanfise Keko, Artistja që punoi për fëmijët

0
Shumë pak në brezin e sotëm e njohin. Ajo ishte dikur dashuria e filmit shqiptar. Koha e lirë...

Sidnej pret 2020-ën me spektakël fishekzjarresh

0
 Shfaqja madhështore e fishekzjarreve veshi kryeqytetin e Australisë, Sidnej, si i dyti vend në botë, që mirëpret...

Historia e rrallë e një “vajze haremi”

0
Ka qenë qershor i vitit 1975, kur, si telekronist i Televizionit Shqiptar, më binte çdo vit të ngjitesha...

‘Derisa të besosh te vetja, nuk ke për të pasur një jetë’

0
Ishte një moment në të cilin kinemaja veshi “dorezat e boksit”. Dhe e bëri për...
error: INFORMACION I RUAJTUR