Kulture

Home KATEGORI Kulture

Na ishte dikur… Estrada e Shkodrës

Duket sikur “Estrada e Shkodrës” ka marrë jetë nga vitet 1950 dhe sidomos në vitin 1954 me tashmë...

Aktori dhe regjisori i talentuar Gjergji Lala “Mihal Gramenoja” i Myzeqesë

Aktori dhe regjisori i talentuar lushnjar Gjergji Lala rrjedh nga një familje me rrënjë të hershme në histori....

Bruno Shllaku: “Të korrat e gjelbërta”, dedikim për intelektualët e persekutuar

Shfaqja “Të korrat e gjelbërta” vjen nga Bruno Shllaku në skenën e Teatrit Metropol në Tiranë. Shllaku këtë...

Aktorja e njohur Margarita Xhepa kujton tre rolet që i besoi regjisorja Andri

Kur interpretoja Mashenkën ruse “Aktorja Margarita Xhepa na dha një figurë të re (dhe sa...
video

Këngëtarja Spanja Pipa mban ndezur zjarrin e këngëve korçare të dashurisë

Prej 50 vitesh zëri melodioz i Spanja Pipës ka kënduar këngët urbane korçare me një pasion të pashuar....
video

The Beatles dhe këngët e tyre të nënvlerësuara

The Beatles janë grupi që nuk kanë nevojë për prezantim. Ata qëndrojnë prapa disa prej këngëve më të...

Express Tribune: Shqipëria vendi i vogël me zemër të madhe

Gazeta më e madhe e Pakistanit në gjuhën angleze ”The Express Tribune” rendit pesë vendet me shumicë myslimane,...

Së shpejti qendra kulturore me emrin e Nexhmije Pagarushës

Në Pagarushë të Malishevës pritet së shpejti të ngrihet një qendër kulturore, e cila i bën nder jetës...

Timo Flloko, një jetë në skenën artistike

Timo Flloko është një nga personalitetet më të vlerësuar të kinematografisë shqiptare dhe skenës teatrore. Rolet e shumta...

Mundimet e çiftit Orgocka kur ”Zonja nga qyteti” shfaqej përpara Enver Hoxhes

Nga: Vepror Hasani Perdja e skenës ishte ngritur. Në llozhën kryesore kishte zënë vend Enver...

MOS HUMBISNI